Pratik Mercimekli Köfte Tarifi

Mercimek köftesi veya mercimekli köfte olarak adlandırılan, sağlıklı, az kalorili ve muazam bir lezzete sahip köfte tarifimiz ile karşınızdayız. Mercimekli köfte tarifi, yapıldığı coğrafyaya göre farklı isimler alır aynı zamanda içerisine de farklı malzemeler konulabilir. Bazı bölgelerde içine konulan soğan salça ile hafif kavrulur bazı bölgelerde çiğ olarak konur. Aynı kısır yaparmış gibi düşünün, kısır yaparken bulguru kabartırız ancak mercimek kolay pişmediği ve pişmeden yenmeyeceği için bu tarifimize pişiriyoruz. Ayrıca biz tarifimizde kuru soğan yerine taze soğanı kullandık. Mercimekli köftenin püf noktası, mercimeklerin şekil verilebilecek kadar pişirilmesidir. Normalde bu bakliyatı bir gece önceden ıslatmak gerekir ancak biz bu tarifte kırmızı ya da sarı mercimek kullandığımız için önceden ıslatmanıza gerek yok. Tüm malzemeleri alalım, tarifimizi yapmaya başlayalım.

Mercimekli köfte nasıl yapılır?

  1. Ilk olarak mercimekleri ayıklayın, yıkayıp haşlamak için bir tencereye koyun. Suyunu ilave ettikten sonra haşlamaya başlayın. Pişmek üzereyken ocaktan almadan ince bulgurları da ilave edip hepsini birlikte pişirin.
  2. Mercimekler pişerken içine ekleyeceğiniz tüm sebzeleri minik minik doğrayın. Incecik olmasına özen gösterin.
  3. Mercimek piştikten sonra bir yoğurma kabına alın.
  4. Üzerine tuzunu ve baharatlarını ekleyin. Bu sırada içine bir miktar zeytinyağı da koyabilirsiniz.
  5. En son yeşil malzemeleri de ekledikten sonra tüm hepsini karıştırın. Hamur gibi yoğurun malzemelerin homojen bir şekilde birbirine karışmasına özen gösterin.
  6. Hamur haline geldikten sonra çiğ köfte gibi şekiller vererek köfteler yapın.
  7. Hazırladığınız köfteleri ılıkken marul içine koyarak servis yapabilirsiniz.
  8. Servis sırasında üzerine limon da sıkmayı unutmayın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir