Reçel Tarifleri, Elma Reçeli Tarifi

Elma, yaz kış olabilen cilde inanılmaz faydalı, düşük kalorili aynı zamanda hazmı kolaylaştıran bir çok meyve gibi içinde mucizevi özellikleri olan harika bir meyvedir. Tek başına yemek içinde kek ve pastalara da eklenebilir. Bunların dışında en yaratıcı yeme şekli ise marmelat ve reçelidir. Marmelat için elmaları rendelemek gerekir bu da elmanın yapısını bozar. Eğer siz de reçelcilerdenseniz marmelat sevmeyenlerdenseniz size harika bir tarifimiz var, elma reçeli tarifi. Bu tarifi hazırlamanın en önemli noktası, bu tarifimizde amasya elması kullanıyoruz. Yurt dışından gelen pamuk prenses masalındaki cadının elmasına benzeyen kocaman kırmızı organik olmayan elmalar yerine, ülkemizin canım elmalarından kullanıyoruz. Elmaların büyüklüğüne göre şeker miktarını artırmadan elmaların sayısını artırabilirsiniz unutmayın. Bu arada, reçeli yaparken elmaların kararmasını istemiyorsanız şekerde bekletmeden önce elma dilimlerini birazcık şeker ve limonlu ovabilirsiniz. Amasya elmalarımız geldiyse tarifimize geçelim.

Elma reçeli tarifi nasıl yapılır?

  1. Elmaları güzelce yıkayın, sonra isterseniz kabuklarını soyun isterseniz kabukları ile bırakın.
  2. Elmaları yarım ay şeklinde dilimleyin. Sonrasında birazcık şeker ve birazcık limon suyu ile ovun.
  3. Geniş bir reçel tenceresinin içine elma dilimlerini dizin. Üzerine tüm toz şekeri ilave edin.
  4. Tencerenin kapağını kapatın ve elmaların suyunu bırakması için onları bir kaç saat bırakın.
  5. Sonra suyunu salan elmaları pişirmeye başlayın. Suyu azsa çok az normal su ilave edebilirsiniz. Reçel kıvamını aldığında yarım limon suyunu ilave edip çok az kaynatıp ocaktan alın.
  6. Soğuduktan sonra temiz cam kavanozlara alın. Bu şekilde ağzı kapalı olarak uzunca bir süre saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir