Reçel Tarifleri, Karadut Reçeli Tarifi

Karadut, meyvelerin efendisi hem de en narinidir desek hiç yanlış bir yorum yapmış olmayız. Beyaz olanı neyse de karası tam bir sağlık bombasıdır. Ağız yaralarından kansere kadar neredeyse faydalı olmadığı hiç bir şey yoktur. Öyle kuvvetli bir rengi vardır ki elbiseye bulaştığında boyası hayatta çıkmaz. Ayrıca reçeli inanılmaz güzel olur, suyu da yaz aylarının en favori meyve suyudur. Karadut reçeli, kahvaltılık lor peyniri ile karıştırılıp yenildiğinde aklınıza bile gelmeyecek kadar leziz olur. Alaçatı bölgesinden bize ulaşan bu lezzeti kendi ev yapımı karadut reçeli tarifinizle birleştirmeyi unutmayın. Gözlemelerin, yumurtalı ekmeklerin, en güzel pişilerin üzerine karadut reçeli ve loru koyun sonra bizi hatırlayın. Taze taze karadutlar geliyse reçelimizi yapıyoruz.

Karadut reçeli nasıl yapılır?

  1. Karadutların saplarını koparın gerek yok derseniz koparmayın. Reçel yapımında zedelenmemiş taze karadut kullanmak çok önemlidir.
  2. Geniş bir reçel tenceresine karadutları koyun. Üst üste koymamaya çalışın. Sonra üzerine tüm şekeri boşaltın, karıştırmayın şeker üzerinde kalsın.
  3. Tencerenin kapağını kapatın ve bırakın. Bir gece boyunca karadutlar şekerle suyunu salsın.
  4. Ertesi gün kısık ateşte pişirmeye başlayın. Karadut yeterince su bırakacaktır ekstra su eklemenize gerek kalmaz.
  5. Kısık ateşte kaynarken güzel bir aroma vermesi için bir kaç adet karanfil ekleyebilirsiniz.
  6. Ocaktan almadan önce limon tuzunu da ekleyin. Yaklaşık 50-60 dakika içinde hazır olur. Siz yine ocaktan almadan kıvamını kontrol etmeyi unutmayın.
  7. Pişen karadut reçelini tezgaha alıp soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra cam kavanozlara alıp saklayabilirsiniz. Hava almamasına dikkat edin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir