Reçel Tarifleri, Kızılcık Reçeli Tarifi

Kızılcık anadoluda bir çok farklı isimle anılan, sonbaharla birlikte her yerde görülmeye başlanan içi sağlık dolu bir meyvedir. Bazı yerlerde çayı çokça yapılsa da en popüler tüketim şekli reçel ve marmelattır. Otel kahvaltılarında reçel çeşitleri içerisinde en zor bulunan bu reçeli evde kendi ellerimizle hazırlamak da oldukça kolaydır. Kızılcık çok sağlıklı olduğu için bir şekilde bol bol tüketilmesi gereken bir meyvedir, bunu unutmayın. Peki kızılcık reçeli tarifi hazırlarken nelere dikkat etmek gerekir? Öncelikle reçelinizin çok tatlı olmasını istemiyorsanız şeker miktarında değişiklik yapabilirsiniz. Bunun dışında kızılcık meyvesi şekere yatırıldığında diğer meyveler gibi çok su bırakmadığı için reçeli yaparken su eklemek gerekiyor. Ama suyun fazla olmaması çok önemli. Bunların dışında reçelin hızlıca şekerlenmemesi için limon tuzu koymayı da kesinlikle unutmayın. Tüm pratik bilgileri paylaştıysak başlayalım tarife.

Kızılcık reçeli nasıl yapılır?

  1. Kızılcıkları aldık, ayıkladık, bol suda yıkadık ve süzdük.
  2. Kocaman bir reçel tenceresi aldık, bunun içine kızılcıkları dizdik. Iki kat olmayacak şekilde hepsini yerleştirmeye çalıştık.
  3. Üzerine tüm toz şekeri boşalttık. Sonra tencerenin kapağını kapatıp bir gece meyveleri şekere yatırdık.
  4. Sabah ilk iş sulanan kızılcıkları kaynatmaya başladık. Kısık ateşta kaynatırken suyunun çok az olduğunu göreceksiniz. Içine yarım bardak su ekledik.
  5. Kaynarken üstünde oluşan köpükleri delikli kaşıkla aldık. 50 dakika kadar pişirdikten sonra kıvamını kontrol edip ocaktan almadan hemen limon tuzunu ekledik.
  6. Sonra ocaktan aldık soğuttuk. Soğuduktan sonra temiz cam kavanozlarda ağzı iyice kapalı olarak mutfağımıza koyduk. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir