Reçel Tarifleri, Mürdüm Eriği Reçeli Tarifi

Mürdüm erikleri, bir çok yerde farklı isimlerle anılır. Dışı mor üzeri böyle ıslak gibi görünen oldukça tatlı ve lezzetli bir erik türüdür. Sokakta herhangi bir ağaç üzerinde görebileceğiniz bu erik aslında tam bir sağlık kaynağıdır. Ellerinizle toplayabileceğiniz bu sağlık kaynağının reçeli de bir harikadır. Mürdüm eriği reçeli tarifi, diğer reçel tarifleri ile hemen hemen aynı şekilde yapılır. Isterseniz eriklerin kabuklarını soyabilir isterseniz soymadan aynı şekilde kullanabilirsiniz. Zaten kaynadığında büyük bir kısmının kabukları çıkacaktır. Ayrıca uzun süre şekerlenmeden saklamak isteyenler için limon tuzu işin püf noktası. Yaz günleri bitmeden hemen reçelimizi yapalım.

Mürdüm eriği reçeli nasıl yapılır?

  1. Mürdüm eriklerini alın güzelce suda yıkayın. Sonra hepsini ortadan ikiye kesip çekirdeklerini çıkarın. Isterseniz burada kabuklarını da soyabilirsiniz.
  2. Hazırladığınız erikleri geniş bir reçel tenceresine dizin. Üzerini bütün  toz şeker ile kaplayın, hiç erik görünmesin.
  3. Sonra tencerenin kapağını kapatın ve erikleri suyu çıkması için böylece bırakın. 5-6 saat kadar şekerde kalsın.
  4. Sonrasında suyu çıkan erikleri kısık ateşte tenceresinde kaynatmaya başlayın. Kaynadıkça üzerinde biriken tortuyu almaya çalışın.
  5. Bu kaynamanın sonlarına doğru içine tarçını da atın.
  6. En son ocaktan indirmeye yakın içine limon tuzunu ekleyin ve azcık daha pişirip ocaktan alın.
  7. Bütüm reçeller kısık ateşte ortalama 50-60 dakika arası bir sürede pişerler. Siz pişme sırasında kıvamını kontrol etmelisiniz. Ihtiyaca göre gerekirse biraz su ekleyebilirsiniz.
  8. Pişen ve soğutulan reçeli, temiz cam kavanoz veya kavanozlara boşaltın. Ağzını iyice kapattıktan sonra serin bir yerde saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir