Saç Kavurma Tarifi

Saç kavurma tarifi kurban bayramlarının en sevilen tariflerinden biridir. Ayrıca yaz aylarında pikniklerde de oldukça sevilerek tüketilen bu yemeği yapmak çok kolaydır. Sadece pişirme sırasında bazı püf noktalara dikkat etmek gerekir. Saç kavurmada dana eti yerine kuzu eti kullanmak gerekir. Hızlı pişeceği için sert olmamasını sağlar. Ayrıca etin yumuşak pişmesi için tuzunu ve baharatlarını et piştikten sonra ocaktan indirmeden önce eklemek gerekir. Böylede baharatların da yanık kokması engellenmiş olur. Lezzetli bir saç kavurma tarifinin püf noktalarını paylaştıysak gelelim hazırlanışına.

Saç kavurma nasıl yapılır?

  1. Soğanları küp küp doğrayın. Sarımsakları da minik minik doğrayın.
  2. Saç tavayı ocağa alın ve iyice ısıtın. Sonra tereyağını koyun.
  3. Soğan ve sarımsakları tereyağında pembeleştirin.
  4. Soğanlar pembeleştikten sonra kuşbaşı kuzu etlerini ekleyin. Etler önce suyunu bırakacak sonra çekecektir. Suyunu çekip rengi değişmeye başladığında pişmeye başlamış demektir.
  5. Renkleri değişince halka halka doğranmış biberleri ekleyin.
  6. En son domatesleri de ekleyip karıştırın. Domatesleri kabukları soyulmuş ve küp küp doğranmış bir şekilde hazırlayıp kullanın. Kabukları soyulmamış bir domates hiç bir zaman yemekte güzel olmaz.
  7. Eğer etler hızlı bir şekilde pişmezse ya da sert kalırsa üzerine çok az süt ilave edebilirsiniz. Süt sayesinde etler lezzetinden ödün vermeden daha iyi pişecektir.
  8. Etler pişip inmeye yakın tuzunu ve baharatlarını ekleyip birazcık daha pişirin.
  9. Sonrasında sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Yanına da tereyağlı pirinç pilavı muhteşem olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir