Sade Kek Tarifi

Çay saatlerinin pratik kahramanlarından sade kek tarifi ile karşınızdayız. Dilediğiniz tüm malzemeler ile tamamlayabileceğiniz kek tarifleri içinde en kolaylarından biri olan bu tarifimizde zeytinyağı kullanmıyoruz. Bir çok tarifte zeytinyağı kullanılıyor. Zeytinyağı ağır ve aromatik bir yağdır. Özellikle sade kek gibi çok baskın olmayan tatlarda rahatsız edici bir aroma verebilir. Bu yüzden biz mısır özü bile değil bildiğimiz klasik ayçiçek yağını tercih ediyoruz. Yağ seçimi dışında bir diğer püf noktası diyebileceğimiz konu yumurtasını çırpma konusu. Kekin yumurtasını çok çok iyi çırpmalı ununu da mutlaka ama mutlaka eleyerek eklemelisiniz. Bu iki nokta kekin iyi kabarması aynı zamanda da lezzetli olması için en önemli noktalardır. Bunlara dikkat ederek bakalım hazırlanışına.

Hazırlanışı

  1. Çırpma kabına toz şekeri ve 3 yumurtayı koyun. Bu yumurtaların beyazını ayrı sarısını ayrı çırpabilirsiniz. Ama eğer zamanım yok o kadar diyorsanız ikisini birlikte çırpın.
  2. Yumurtaları şeker ile mikserin en hızlı modunda 10-15 dakika yani yumurtalar beyazlayıp kabarana kadar çırpın. Yumurtalarınızı ne kadar iyi çırparsanız kekiniz o kadar iyi kabarır.
  3. Şeker ile yumurta iyice çırpıldıktan sonra sıvıyağ ,süt kabartma, tozu ve vanilyayı karıştırın.
  4. Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra üzerine unu eleyerek ekleyin. Aynı yumurtayı çırpmak gibi unu eleyerek eklemek de aynı şekilde çok önemli.
  5. Unu da ekledikten sonra hepsini birlikte çırpın.
  6. Kek kalıbı ya da tepsisini tereyağı ile yağlayın. Aynı zamanda buna hafif un da serpebilirsiniz. Özellikle de kalıpta pişiyorsa şeklinin güzel olması için çok un serpmeyin.
  7. 170 derecede önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin. Kek pişmeye başlayana kadar yani ilk 20 dakika fırının kapağını açmamaya çalışın. Kek fırına yeni konulduğunda kapak açılınca kek sınar ve tekrar kabarmaz.
  8. Fırından çıkardığınız keki biraz dinlendirin ılıyınca kesip servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir