Sade Kurabiye Tarifi

Kurabiye tarifleri içerisinde şekeri az, aroması sade tadı harika tarifimiz sade kurabiye tarifimiz ile karşınızdayız. Bu tarifte isterseniz ceviz, fındık, fıstık kullanabilir ince çekerek hamuru içine bile katabilirsiniz. Biz sade olması için mümkün olduğunca hiç bir şey eklememeye çalıştık. Sadece vanilya katarak tadına biraz aroma kattık. Bu tarifimizde vanilyanın az olmasını isterseniz yarım paket de vanilya kullanabilirsiniz. Sade kurabiye tarifi hazırlarken en önemli konu hamurun kıvamının yakalanması. Iyi bir kurabiye hamuru hazırlamak için malzemeleri yavaş yavaş ekleyin. Eğer hamur katı gibi olursa birazcık süt ekleyerek kıvamı yakalayabilirsiniz. Elenmiş unlarımız ve karıştıcılarımız hazırsa kurabiyemizi yapmaya başlıyoruz.

Sade kurabiye nasıl yapılır?

  1. Tüm kurabiye hamurlarında kullanacağınız katı yağların oda sıcaklığında bekletilmiş, üzerine malzemeler ekleyerek hamur haline getirilebilir olması gerekiyor bunu unutmayın. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını hamur yoğurma kabına alın.
  2. Üzerine ayçiçek yağını ve yumurtanın sarısını ekleyin. Bunları karıştırın.
  3. Arından bir paket vanilya ve pudra şekerini ilave edip karıştırın.
  4. Unu ve kabartma tozunu eleyerek yavaş yavaş karıştıra karıştıra ekleyin. Unun topaklanmaması ve kolay yoğurulması için dikkatli olun.
  5. Sonrasında hamuru ele yapışmayan bir kıvama gelene kadar iyice yoğurun
  6. Hamur hazır hale geldiğinde üzerinden parçalar kopararak dilediğiniz şekli verin. Isterseniz bu kurabiyeleri kurabiye kalıbı ile de kesebilirsiniz.
  7. Yanmaz yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisi üzerine şekil verilmiş kurabiyeleri yerleştirin.
  8. Sonrasında çırpılmış yumurta akını kurabiyeler üzerine sürebilirsiniz.
  9. 160 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 veya 25 dakika kadar pişirin.
  10. Kurabiyeler ılıdıktan sonra ılık ılık servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir