Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık turşusu veya kornişon salatalık turşuları aynı turşulardır. Normal salatalıklardan da turşu yapabilirsiniz. Sadece turşuluk salatalıkların çok sert olmasına, yumuşamış veya yumuşamaya yakın olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü uzun süre bol sirke ve sarımsak içerisinde kalacağı için bu salatalıklar iyice çürüyebilir. Turşu yapmanın püf noktası, turşu suyunu duru temiz soğuk sudan yapmaktır. Turşuyu kurulması için serin, kuru ve güneş almayan bir bölgede muhafaza etmeniz gerekir. En sevdiğiniz sebzelerin bile turşusunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Içerisine yeterince su, sarımsak ve sirke koyduktan sonra uzun süre dayanan leziz turşular hazırlayabilirsiniz. Salatalıklarımızı malzemelerimizi hazırlayıp başlayalım yapmaya.

Salatalık turşusu nasıl yapılır?

  1. Ilk iş salatalıkları koparma yerlerinden kesin. Sonra hepsini güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra her birine tek tek çizikler atın böylece bu kesiklerden su ve sirke iyice içine işleyebilir.
  2. Turşuyu kuracağınız şişe ya da bidon ne kullanıyorsanız temiz ve mümkünse cam olsun. Bir kaç adet orta boy cam kavanoz kullanabilirsiniz mesela.
  3. Kesikler attığınız salatalıkları kavanozlara atın. Üzerine nohutları, limon dilimlerini, soyulmuş ve temizlenmiş sarımsakları da atın.
  4. Maydanozları da attıktan sonra kalan salatakları kavanoza atın.
  5. Su, tuz, sirke ve bir miktar limon tuzu ile hazırladığınız suyu tüm malzemenin üzerine dökün. Kavanozun büyüklüğü ve içerisindeki malzeme miktarına göre turşu suyunu bölebilirsiniz.
  6. Ağzını iyice kapatıp güneş almayan serin ve temiz ıslak nem almayan bir yerde bir ay kadar bekletin. Sonrasında yemeye başlayabilirsiniz. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir