Salçalı Sosis Tarifi

Pazar sabahı kahvaltılarının en gözde sosislerinden olan salçalı sosis tarifi,sizin sevdiğiniz malzemelere göre farklı şekilde oluşturulabilir. Aynı zamanda bu sosis tarifini yine istediğiniz şekilde daha hafif olması için az yağlı ya da yağsız olarak hazırlayabilirsiniz. Tereyağ yerine zeytinyağı koyabilir, kekik sevmiyorsanız baharatsız yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sosislerin yumuşak olması, yani kurumamasına dikkat edilmesidir. Kalınlıklarını ve pişirme süresini iyi ayarlayamazsanız sosis çok hızla pişer ve kurur. En önemli püf noktalarını aldıysak gelelim yapılışına.

Salçalı sosis nasıl pişirilir?

  1. Öncelikle sosisleri doğrayın. Ince olup kurumayacak şekilde doğramaya özen gösterin. Bu tarifte soyulmuş sosis kullanmanız gerekiyor. Ister tombul kısa isterseniz uzun sosis kullanabilirsiniz.
  2. Altı kısık tavaya tereyağını koyun. Içine salçayı ekleyin. Salçayı tereyağında bir iki kere çevirin.
  3. Sarımsakları dövün ya da çok ince ince kıyıp salçaya ekleyin.
  4. Yeşil biberleri minik minik doğrayın. Bu arada bu tarifte biber kullanmak zorunda değilsiniz dilerseniz bibersiz de yapabilirsiniz.
  5. Tüm malzemeleri bir kaç kez çevirdikten sonra sosisleri ekleyin. Tavada kızartma olmayacağı için sosisleri koyduktan sonra sık sık karıştırın. Sosisin tencereye ya da tavaya değdiği kısım çok hızlı pişer ve hatta çelik tencerelere yapışabilir. Bu sebeple sosisli tarifler yaparken teflon tava ya da yanmaz yapışmaz tava, tencere kullanmanızı tavsiye ederiz.
  6. Sosislerin her yeri eşit miktarda pişip aynı rengi aldıktan sonra hazırdır. Servis tabağına alarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir