Salep nasıl yapılır?

Kış aylarının uzun akşamlarında en sevilen içecek olan salep marketlerde hazır formda da satılmaktadır. Gerçek sahlep kilosu çok pahalı olan bağışıklık sistemini güçlendiren çok faydalı bir orkide bitkisinden elde edilen tozdur. Bir çok yerde basit salep tarifi görebilirsiniz. Ancak her yerde bulunmayan gerçek salep özü ile daha uzun işlem gerektiren gerçek salep içeceğini hazırlayabilirsiniz. Gerçek salep için karışıma kesinlikle nişasta katmak zorundasınız. Kıvamını ancak bu şekilde tutturabilirsiniz. Kıvamını sağlamak için kesinlikle un katamazsınız. Ancak isterseniz nişastanın bir kısmını pirinç unu ile de kullanabilirsiniz. Pirinç unu da tıpkı nişasta gibi tatlı bir aroma verir. Harika bir ev yapımı salep için bir kaç püf noktası vardır. Ilki tabiki gerçek salep tozu bulmaktır. Her yerde satılan salep tozları has değildir. Gerçek salep tozu aromatik olarak çok ağır ve etkileyicidir. Aktarlara orijinal salep tozu almak istediğinizi söylerseniz yardımcı olurlar. Bir diğer önemli konu ise süt ve nişastayı kaynatma konusu. Nişasta çok kolay topak olduğu için içeceği hazırlarken sürekli karıştırmanız gerekir. Bu bilgilerle birlikte bakalım salepin yapılışına.

Hazırlanışı

 1. En başta salep ve nişastayı bir kasede karıştırın. Isterseniz nişastanın bir kısmını pirinç unu ile de kullanabilirsiniz.
 2. Bu karışıma dilediğiniz kadar şeker ekleyin. Salep piştiğinde şekeri az gelirse içecek sıcakken istediğiniz kadar daha şeker ekleyip karıştırabilirsiniz.
 3. Bu malzemelere biraz süt ekleyin. Nişastayı tamamen pürüzsüz olacak şekilde ezin ve karıştırın. Bu karışımın krema gibi bir kıvamda olması yeterlidir. Burada asıl amacımız nişastayı sütün içine direk olarak eklemek yerine süt içerisinde ezilmiş olarak eklemek.
 4. Bunları hazırlarken başka bir tencereye de bir litre süt koyun. Bu sütü kaynatmaya başlayın.
 5. Süt kaynamaya başladığında içine salepli ve nişastalı karışımı ekleyin.
 6. Nişastalı karışımı süte eklerken sürekli karıştırın hatta mümkünse bir çırpma teli ile devamlı olarak çırpın.
 7. Kısık ateşte yarım saat kadar pişirin. Pişirirken de tadına bakıp duruma göre eksikse şeker ekleyebilirsiniz.
 8. Salepin içine , ocaktan indirmeye yakın bir paket vanilya ekleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Eğer direk salep tadı almak isterseniz vanilyayı eklemenize gerek yok.
 9. Vanilyayı da ekledikten sonra ocağın altını kapatabilirsiniz.
 10. Sıcak bir ortamda beklemiş soğuk olmayan bardaklara içeceği koyabilirsiniz.
 11. Üzerine bol bol tarçın serperek servis yapabileceğiniz muazzam içeceğiniz hazır. Afiyet olsun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir