Şalgamlı Bulgur Salatası Tarifi

Turpun belki de en güzel halidir şalgam, hele o rengi o kokusu dillere destandır. Meze ile yemek ile etler ile aklımıza gelebilecek her şey ile mükemmel bir uyumu olur. Sevdiğimiz tüm yemeklerin yanında şalgam suyunu rahatlıkla içebiliriz. Yemekler ile karıştırıldığında verdiği renk sayesinde de pancar ile birlikte en içli tarifleri ortaya çıkarır. Şalgamlı bulgur salatası tarifi görünüş açısından pancarlı olanına benzer. Çünkü ikise de mor gibi çok tatlı bir renge sahiptir. Ancak şalgamın keskin tadı pişerken bulgura da geçer. Bu yüzden tadı diğerinden farklıdır sadece görüntü olarak değildir. Bu kadar övdükten sonra bakalım bu salata nasıl yapılıyormuş?

Şalgamlı bulgur salatası nasıl yapılır?

  1. Bir su bardağı bulguru yıkayın süzün. Sonra bir tencereye koyun.
  2. Üzerine iki su bardağı şalgamı ilave edip kaynatın. Gerekirse biraz da normal su ekleyebilirsiniz.
  3. Şalgam içerisinde bulgurlar kaynarken siz diğer malzemeleri hazırlayın. Isterseniz bu salata domates salatalık veya diğer yeşilikleri de ilave edebilirsiniz. Biz az ve öz  malzeme kullandık ama başka bir şey eklemek isterseniz size kalmış.
  4. Maydanozları yıkayın süzün ve ince ince kıyın.
  5. Haşlamış bulgurları kocaman bir salata kasesine alın. Üzerine mısırları ekleyin.
  6. Doğranmış kornişon turşusu ve doğranmış pancar turşusunu ilave edin.
  7. Zeytinyağı ve diğer sevdiğiniz baharatlar ile hazırlanmış sosunu da ilave ettikten sonra hepsini birlikte karıştırın.
  8. En son üzerine kıyılmış maydanozları koyun.
  9. Servise hazır, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir