Sebze Çorbası Tarifi

Sebze çorbası tarifi, içine ne koyarsanız koyun uyan, her mevsim sevilerek tüketilen bir çorbadır. Bu çorba kalorisi oldukça düşük olduğu için diyetisyenler tarafından da ısrarla tavsiye edilir. Kalorisi düşük olmasına rağmen çok besleyicidir, tok tutar. Içine istediğiniz sebzeyi ekleyebilirsiniz. Bizim tarifimizde biz en temel kış sebzelerini kullandık. Un ve benzeri malzemeler kullanmadığımız için de kalorisini artırmadık. Biz tarifimizde sebzeleri suyunu eklemeden önce kavurduk. Daha lezzetli olsun diye. Kavurma işlemi doğal olarak kalorisini artıtır. Eğer siz tamamen diyet olsun derseniz sebzeleri haşlayarak da yapabilirsiniz. Sonrasında bu çorbayı blenerdan geçirip daha soft bir çorba yapabilirsiniz. Çorbanın püf noktası ise en son üzerine kroton ekmekler hazırlayarak servis yapmak. Şimdi bakalım bu güzel çorba tarifi nasıl hazırlanıyor.

Sebze çorbası nasıl yapılır?

  1. Tüm sebzeleri soyun, yıkayın ve haşlayacaksanız büyük küpler halinde doğrayın. Kavurarak yapacaksanız küçük küpler halinde doğrayın.
  2. Soğanı küçük küçük kesin. Tencerede tereyağını eritin içine zeytinyağını karıştırın.
  3. Soğanları ekleyip kavurun. Sonrasında pırasaları da ekleyip kavurun.
  4. En son diğer tüm sebzeleri ekleyerek kavurun. Yoksa ayrıca haşlayıp ekleyebiilirsiniz.
  5. Tüm malzemeler kavrulduktan sonra su veya tavuk suyunu ekleyin. Kaynatın. Bu arada tuz ve baharatlarını da ekleyin. Fesleğen bu çorbaya çok yakışır.
  6. Taneli içmek isterseniz bu şekilde tanesiz içmek isterseniz blenderdan geçirerek servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir