Şeftali Reçeli Tarifi

Yaz ayları sebzelerin kurutulduğu, dondurulduğu, turşuların kurulduğu, reçellerin yapıldığı hazırlık aylarıdır. Her şeyin taptaze cıvıl cıvıl olduğu aylarda hazırlıklarımızı yaparız ki kışın soğuk günlerinde güzel güzel yiyelim. Hemen hemen tüm meyvelerin reçeli yapılsa da şeftali reçelinin yeri bir başkadır. O kendine has kokusu ile kahvaltı sofralarının süsüdür. Harika bir şeftali reçeli tarifi hazırlamanın altın kuralı ise, sert ama sulu kocaman bursa şeftalilerinden seçmektir. Bursa şeftalisi tatlı olmasının yanında serttir. Sert olmayan şeftali reçelini yapmak için kaynatırken parçalanır, dağılır, kendinden geçer. Bunun olmaması için sert şeftalinin dilimlerini kullanmak gerekir. Şeftalileri hazırladıysak başlıyoruz reçeli pişirmeye.

Şeftali reçeli nasıl yapılır?

  1. Büyük şeftalilerin kabuklarını incecik soyun. Sonra bunları çok küçük olmayacak şekilde doğrayın.
  2. Reçeli yapacağınız tencerenin içine koyun. Bir kısmını koyduktan sonra üzerine tüm toz şekeri koyun. Toz şekerin üstüne de kalan şeftalileri koyun. Sonra kapağını kapatıp bir gece ya da bir kaç saat dinlenmeye bırakın. Şekerin etkisiyle şeftaliler suyunu bırakacak. Böylece reçeli kaynatırken sizin normal su eklemenize gerek kalmayacak. Normal su reçeli tatsız yapar.
  3. Tencerenin kapağını açtığınızda şeftalinin ne kadar sulandığını göreceksiniz.
  4. Kısık ateşte reçeli pişirmeye başlayın. Kaynarken üzerinde köpükler oluşacak bu köpükleri düzenli olarak alıp atabilirsiniz. Aynı zamanda kaynamaya başlamadan hemen önce içine bir çay kaşığı tereyağı atmak da köpüklenmeyi engeller.
  5. Bir saat kadar kaynadıktan sorna reçelden bir miktar alıp su dolu bardağa atarak olup olmadığına bakabilirsiniz. Reçel bardağın dibine çökerse olmuş yüzerse olmamıştır.
  6. Olmuşsa içine limon tuzunu ekleyip beş dakika daha kaynatıp altını kapatın.
  7. Ilıdığında cam kavanozlara koyup ağzını sıkıca kapatıp saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir