Şehriye Çorbası Tarifi

Arpa şehriye çorbası tariflerini tavuklu ve salçalı olarak temelde iki farklı tarif olarak görebilirsiniz. Tavuk suyu ile yapılan şehriye biraz daha farklı olarak içinde sebzeler de vardır. Biz bugün burada domates ile pratik çorba tarifini yaptık. Bu tarifimizde biz domates kullandık ancak siz mevsimine göre isterseniz domates kullanabilir isterseniz de salça kullanabilirsiniz. Sadece domates ile yaptığınız çorbanın rengi salça ile yapılan kadar kırmızı olmaz bunu da unutmamak lazım. Eğer siz renginin çok kırmızı olmasını istiyorsanız çorbaya tatlı kırmızı biber de atabilirsiniz. Bizim bu tarifimizdeki püf nokta ise şehriyelerin çok pişirilmemesi. Çorbanın içinde arpa şehriyelerin dağılmaması önemlidir. Ayrıca eğer kıvamı size çok duru geldiyse birazcık unu azıcık tereyağı ile kavurup çorabaya ekleyebilirsiniz. Böylece kıvamı daha yoğun bir hale gelir. Son olarak harika bir şehriye çorbası servisinde limon suyunu unutmamak gerekir. Bakalım diğer pişirme tüyoları nelermiş?

Şehriye çorbası nasıl yapılır?

 1. Tencereyi ocağın üzerine koyun. Birazcık ısındıktan sonra tereyağını atın. Hafif kızana kadar eritin.
 2. Eğer domates salçası kullanacaksanız tereyağının üzerine salçayı ekleyin.
 3. Salça kullanamayacaksanız tereyeğının üzerine arpa şehriyeleri atın. Sonra hafifçe kavurmaya başlayın.
 4. Şehriyeler kavrulurken diğer yandan biberleri ince ince doğrayın.
 5. Kavrulmakta olan şehriyelerin üzerine biberleri ekleyin ve karıştırın.
 6. Şehriyeler hafif sararınca üzerine sıcak suyu ekleyin. Suyunuz soğuk olursa çorba çok geç kaynar. Ayrıca şehriyeleri birazcık kavurduğumuz için bu andan sonra soğuk su eklemek doğru bir hareket olmaz.
 7. Çorbaya suyunu eklerken isterseniz çok minik bir parça taze zencefil de atabilirsiniz. Kış aylarında boğazınızı yumuşatır.
 8. Tuzunu da ekledikten sonra dilerseniz kırmızı toz biber ile sevdiğiniz baharatları ekleyebilirsiniz. Nane bu çorbaya çok yakışır unutmayın.
 9. Çorba kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ve on dakika daha kaynatın.
 10. Sıcak sıcak kaselere aldığınız çorbaların üzerine birazcık limon suyu sıkın. Maydanoz seviyorsanız incecik kıyıp üzerine serpebilirsiniz.
 11. Sıcacık şehriye çorbanız hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir