Şeker Hamurlu Yılbaşı Kurabiyesi Tarifi

Yılbaşı kurabiyesi, bir çoğu için yıl başını bekleme sebebidir. Her yılın sonunda o günler gelsin, bol bol kurabiyeler yensin diye beklenir. Çam ağaçları, noel baba figürleri, geyik figürleri, beyaz şeker hamurundan karlar. Aslında yurt dışında yılbaşı için özel ginger bread dedikleri özel zencefilli tarçınlı bir ekmek yapılır. Ancak kurabiye yapması çok daha kolay olduğu için biz kurabiye yapmayı tercih ediyoruz. Tüm kurabiye tarifleri ile benzerlik gösteren bu kurabiye tarifinde kabartma tozu yerine karbonat kullanmak işin püf noktasıdır. Çünkü şeker hamurlu yılbaşı tarifinde kabartma tozu kullanırsanız kurabiyeleriniz çok kabarır. Bunun önüne geçmek için karbonat kullanılır. Şeker hamurlarınızı hazır alabileceğiniz gibi isterseniz kendiniz evde de yapablirsiniz. Biz çabuk olması açısından bu tarifte şeker hamurunu hazır aldık. Önceki yazılarımızda şeker hamuru tarifi vermiştik, onu baz alarak kendiniz de yapabilirsiniz. Her şey hazırsa şimdi gelelim hamurumuzu yapmaya.

Şeker hamurlu yılbaşı kurabiyesi nasıl yapılır?

  1. Oda sıcaklığında beklemiş tereyağını yoğurma kabına alın. Pudra şekerini ekleyip karıştırın. Pudra şekeri ile tereyağı iyice karıştıktan sonra içine diğer malzmeleri ekleyin. Unu en sona bırakın.
  2. Tüm malzemeleri kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğurun. Bu kurabiye hamuru normal kurabiye hamurlarından birazcık daha katı olabilir, çok önemli değil.
  3. Hamuru tezgaha koyun, belirli bir kalınlıkta merdane ile açın. Sonra çeşitli kurabiye kalıpları ile şekiller verin.
  4. Altına yanmaz yapışmaz kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak kurabiyeleri yerleştirin.
  5. Önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.
  6. Kurabiyeleri piştikten sonra tamamen soğutun. Sonrasında üzerlerine birazcık su serpin, şekil verdiğiniz renkli şeker hamurlarını üzerine yerleştirin. Sonrasında servis hazır olacaktır. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir