Şeker Hamuru Kurabiye Tarifi

Şeker hamuru kurabiye tarifi, yıl başlarının, doğum günlerinin, en sevimli en özel günlerin vazgeçilmez kurabiye tariflerinden bir tanesidir. Neden özel günler derseniz, en renkli kurabiyeler bunlar olduğu için bu kurabiyelerin üzerine ne isterseniz yazabilirsiniz. Ne şekil isterseniz koyabilirsiniz. Bu sebeple kolaylıkla şekil verilebilen, en tarz harflar veya resimler ile süslenebilen kurabiyelerdir. Biz bu tarifimizde bol bol tereyağı kullandık, çünkü tereyağı margarina göre daha lezzetli oluyor. Ancak vegan ya da vejeteryan olanlar aynı tarifi margarin ile de yapabilirsiniz. Katı yağ, kurabiyenin ağızda dağılan bir hisse sahip olmasını sağlıyor. Üzerini süslemek için şeker hamurunu istediğiniz renk veya renklerden alabilirsiniz. Isterseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz ancak biz bu tarifimizde daha pratik olsun diye hazır aldık. Şimdi bakalım neler varmış başka?

Şeker hamurlu kurabiye tarifi nasıl yapılır?

  1. Yoğurma kabı içine tereyağını koyun, üzerine de unu eleyerek ekleyin. Ikisini güzelce yoğurun. Tereyağı soğuk olduğu için un ile karışmayacak ancak ikisi ufalanmış ekmek gibi bir hale geleceklerdir.
  2. Pudra şekerini başka bir kaba alın.içine yumurtayı ekleyin. Ikisini mikserin en hızlı devrinde güzelce çırpın.
  3. Yumurtalara tarçını da ekleyin. Sonra bu ikisini birlikte unlu karışıma ekleyin. Hepsini güzelce yoğurun. Kıvam aldığında hamuru streç filme alın, sarıp buzdolabına koyun. Buzdolabında yarım saat kadar beklesin.
  4. Hamuru buzdolabından çıkardıktan sonra tezgah üzerinde istediğiniz kalınlıkta açın. Bu kurabiyelere isterseniz eliniz ile şekil verin isterseniz de kurabiye kalıpları ile şekiller verin.
  5. Şekil verdiğiniz kurabiyeleri tabanı yanmaz kağıt ile kaplanmış fırın tepsisine dizin.
  6. Şeker hamurları pişmiş gibi olduğu için onları sonradan ekleyeceğiz.
  7. Önceden 170 derecede ısıtılmış fırında kurabiyeleri üzerleri kızarana kadar pişirin. Sonra fırından çıkarın. Fırından çıkardığınız zaman ılımasını hatta soğuk gibi olmasını bekleyin.
  8. Sonrasında şeker hamurlarına aynı şekilleri verin.
  9. Kurabiyelerin üzerine hafifçe su sürün. Sonra şeker hamurlarını da bu kurabiyeler üzerine yapıştırın.
  10. Pasta süsü veya dilediğiniz süsleme ürünleri ile süsleyerek servis yapın. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir