Şeker Hamuru Tarifi

Şeker hamuru, şekilli kurabiyelerde kullanıldığı kadar renkli pasta tariflerinde de kullanılır. Pastenelerden aldığımız üzerinde renk renk çeşit çeşit motifler, süslemeler bulunan o güzel pastaların büyük bir kısmı şeker hamuru ile yapılmıştır. Biz bugün sizlere kendi renkli pastalarınızı kendiniz evinizde yapmak isterseniz diye ev yapımı şeker hamuru tarifi hazırladık. Bu renkli hamurları bir kaç farklı stilde yapabiliyorsunuz. Kimi marshmellow kullanarak, kimi jelatinli gliserinli karışımlar yaparak kimi de sadece pudra şekeri kullanarak yapıyor. Biz tarifimizde çok az jelatin ve minicik gliserin kullandık. Böylece hamuru biraz daha parlak ve elastiki bir hale getirebildik. Gıda boyasını istediğiniz renk veya renklerde seçebilirsiniz. Bunun yanında marsmellow kullanmak isterseniz eğer sadece onu kullanmanız yeterlidir, onun içinde zaten gıda boyası var. Harika bir şeker hamuru yapmak için şimdi gelin detaylara bakalım.

Şeker hamuru nasıl yapılır?

  1. Bir tencereye pudra şekeri ile suyu koyun. Kaynatmaya başlayın. Bunun tatlı şerbeti gibi olması lazım.
  2. Bu şerbet karışımı iyice soğuduktan bir miktar jelatin ile gliserini içine ekleyin. Sonrasında limon suyunu ve gıda boyasını ekleyerek karıştırmaya devam edin.
  3. En son yavaş yavaş pudra şekeri ekleyin. Ekledikçe yoğurun. Şeker hamuru kolay şekil verilebilen kıvamda olmalıdır. Çok katı ya da çok cıvık olmamalıdır.
  4. Hamuru hazırladıktan sonra streç film ile sarın. Buzdolabına kaldırın. Şeker hamurunun bir süre buzdolabında bekleyerek kendini toplaması lazım.
  5. Yarım saat bir saat kadar buzdolabında bekledikten sonra şekil verebilir hale getirebilirsiniz. Tek başına ya da kurabiye ve pasta hamurları ile birlikte aynı sıcaklıkta pişirebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir