Şekerpare Tarifi

Şekerpare bayram tatlılarının baklavadan sonra ikinci asil tatlısıdır. Hazır şekerpareler sadece şerbeti dökülerek servis edilebilecek şekilde her yerde satılır. Bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi de budur. Ancak evde yapılan bir şekerpare tatlısı tarifi hazır aldıklarınızdan çok daha lezzetli ve sağlıklıdır. Bu tatlıyı yaparken içi şerbet dolmasın irmikle unun muhteşem birlikteliği ağızda dağılsın istiyorsanız bir iki püf noktaya dikkat etmek gerekir. Tabiki de hamur ve şerbetinin sıcaklıkları. Tüm tatlılarda bu sıcaklık çok önemlidir. Tatlımız sıcakken şerbeti oda sıcaklığında hatta soğuğa yakın olmalıdır. Siz en iyisi şerbetin yapın ılık bir ortamda o beklerken gelin hemen hamurunu hazırlamaya başlayın.

Şekerpare nasıl yapılır?

  1. İlk iş şerbeti yapın. Su ve şekeri bir tencerede kaynatmaya başlayın. 10 dk falan kaynadıktan sonra limon suyunu ekleyin bir beş dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan indirebilirsiniz. Bu şerbetin çok kaynayıp koyulaşmasına gerek yok.
  2. Un irmik ve kabarma tozunu karıştırın. Sonra ortasını açın ve içine tereyağı ile pudra şekerini koyup yoğurmaya başlayın. Unutmayın şekerpare hamuru tıpkı kurabiye hamuru gibi kulak memesi kıvamında yumuşak bir hamur olmalıdır.
  3. Biraz yoğurduktan sonra yumurtaları ekleyebilirsiniz. Yumurtaları ekledikten sonra yoğurmaya devam edin. Tamamen pürüzsüz ve yumuşak bir kıvam elde etmek gerek.
  4. Hamur kıvama geldikten sonra şekil vermeye başlayabilirsiniz. Avuç içi büyüklüğünde parçalar koparıp onları yuvarlayarak şekil verin. Bu hamurların fazla büyük olmaması ve yassı olması gerekiyor yoksa hamurlar pişmez içi çiğ kalır.
  5. Şekerpareleri tepsiye dizdikten sonra üstlerine badem ya da fındık yerleştirebilirsiniz. Eğer bu kuruyemişleri sevmiyorsanız ya da alerjiniz varsa hiç bir şey koymasanız da olur.
  6. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin.
  7. Fırından çıkarınca daha sıcakken üzerine ılık şerbeti dökün ama şerbetin tamamını dökmeyin. Tatlılar biraz soğuduktan sonra da kalan şerbeti dökebilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir