Sigara Böreği Tarifi

Artık her yerde hazırı da satılan sigara böreğinin tabiki evde yapılmış gibisi yok. Kendi ellerinizle hazırlayacağınız börekleri en kaliteli malzemeler ile yapacağınız için lezzeti de daha başka olacaktır. Klasik sigara böreğinde iç malzeme olarak peynir kullanılır. Bu tarifimizde biz de peynir kullandık. Ancak siz isterseniz sucuktan sosise,soğandan kıymaya kadar çeşitli malzemeler kullanabilirsiniz. Ayrıca, hazır yufka yerine kendi açacağınız hamuru da kullanabilirsiniz. Bu böreği yapmanın püf noktası ise, patlatmadan kızartmak. Börekleri kızartırken hem içinin çıkmaması hem de patlatmamak için dikkatli olmak gerekir. Derin bir kapta bol kızgın yağ ile kızartırsanız patlama riski azalır. Aynı zamanda içini fazla koymaz ve sararken uçlarını birazcık ıslatırsanız çok daha iyi yapışır ve malzemeleri dışarı akmaz. Vakit kaybetmeden hemen hazırlanışına bakalım o zaman.

Sigara böreği nasıl yapılır?

  1. Öncelikle böreğin iç malzemelerini hazırlayabilirsiniz. Kullanacağınız beyaz peynir ya da lor peynirlerini çatal ile ezin. Kaşar peynir koyacaksanız onları rendenin ince kısmı ile rendeleyip diğer peynire karıştırın.
  2. Maydanozları incecik kıyın ve peynir ile karıştırın.
  3. Iç malzeme çok katı gibiyse birazcık yoğurt ekleyebilirsiniz. Içi hazır olduğunda yufkalara geçin.
  4. Dikkatlice yufkaları açın. Her bir yufkayı önce dörde kesin. Sonra o kestiğin parçaları da ikiye kesin.
  5. Her bir parça bir börek olarak hazırlanacaktır.
  6. Iç malzemeyi kalın tarafa yakın koyun. Sonra isterseniz iki kenarından birazcık içe kıvırın. Direk sarmak isterseniz böreği sardıktan sonra kenarlarını suya batırın ve hafifçe birleştirin.
  7. Börekleri hazırladıktan sonra tek tel kızgın yağa atabilirsiniz. Kızarırken birbirine yapışmaması için ilkini atıp biraz kızardıktan sonra diğerini atın.
  8. Tüm börekleri çevire çevire bu şekilde kızartın. Ardından kızaranları havlu kağıt serili bir tabağa alın.
  9. Sigara böreğinin yanında isterseniz sarımsaklı sos hazırlayabilirsiniz. Sarımsakları dövdükten sonra birazcık süzme yoğurt ile karıştırarak harika bir sos hazırlayabilirsiniz.
  10. Sıcak sıcak servis yapabileceğiniz sigara börekleri hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir