Somon Balığı Tarifi

Somon balığı, içerdiği omega 3 sayesinde en faydalı balıkların başında gelir. Büyük deniz balıkları özellikler norveç isveç gibi kuzey ülkelerinin soğuk denizlerinden gelen balıklar içerdikleri kalsiyum, omega 3 ve diğer vitamin mineraller sebebiyle bizim ülkemizde balıklardan daha besleyicidir. Bu tarz balıklar uzak ülkelerden ithal edildikleri için fiyatları biraz pahalıdır ancak alınabilir durumdadır. Bu arada çok bilinmese de bizim ülkemizde de yerli somon balıkları vardır. Karadeniz somonu olarak satılan balıklar diğer somon balıklarına göre daha uygun fiyatlıdır. Genelde bütün satılan bu balıklar ortalama bir levrek ya da çupranın büyüklüğünün iki katı civarındadır  yani çok büyük değildir. Balıkçılardan alırken nasıl istiyorsanız ona göre kestirebilirsiniz. Yani dilim dilim de yaptırabilir fileto olarak da kestirebilirsiniz. Somon balığı tarifi genelde fırında pişirmek üzerine kuruludur. Çünkü somon çok aşırı yağlı ve ağır bir balıktır. Eğer bu balığı tavada pişirmeye kalkarsanız daha da ağırlaşır. Imkansız değil tabi isterseniz pişirebilirsiniz ama en güzel somon balığı pişirme yöntemi fırındır. Bu somon balığı tarifini yaparken balığın çok kalın dilimlenmemiş olmasına, baharatlarını ve yağını iyi almış olmasına dikkat etmek bu tarifin püf noktalarıdır. Balıklarımız hazırsa başlayalım pişirmeye.

Somon balığı nasıl pişirilir?

  1. Biz bu tarifimizde fileto olarak kullandık ama isterseniz siz dilim somon da kullanabilirsiniz.
  2. Soğanları halka halka doğrayın. Sarımsakları ince ince dilimleyin.
  3. Zeytinyağını genişçe bir tabağa koyun. Sonra üzerine tuz ve tüm baharatlar ile soğanları ve sarımsakları ekleyin. Bir miktar soya sosu da somon balığına müthiş yakışır.
  4. Somon filetoların üzerine minik kesikler atın ve bekletin.
  5. Zeytinyağlı baharatlı sosu hem patatesleri baharatlamak hem de somonları yağlamak için kullanacağız o yüzden biraz fazla hazırlayabilirsiniz.
  6. Patatesleri soymadan veya soyarak ince ince dilimleyin. Sonra tüm patatesleri soğanlı baharatlı yağın içine atıp iyice karıştırın. Bir tabağa alın
  7. Bu baharatlı yağın içerisine balıkları koyun ve çevirin. Biraz bekletip sosu içine almasını sağlayın.
  8. Sonra balıkları ve patatesleri fırın tepsisine dizip önceden 200 derecede ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin.
  9. Sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir