Soya Soslu Somon Tarifi

Somon balığı tüm balıklar içinde omega 3 bakımından en zengin olan balıklardan biridir. Bu sayede sağlık için en kıymetli balıklardan biri haline gelmiştir. Norveç gibi kuzey ülkelerinden geldiği için fiyatı biraz yüksektir. Ancak son zamanlarda karadeniz somonları satılmaya başladığından beri fiyatları düşmüştür. Karadeniz somonu,kuzey somonlarına göre daha küçük olup lezzeti aynıdır. Somon balığını, isterseniz fırında isterseniz tavada yapabilirsiniz. Biz bugün bu tarifimizde balığımızı fırında yaptık. Her türlü gayet lezzetli olan bu balığı pişirmenin püf noktası ise, sosunun güzel hazırlanması ve balığa güzelce yedirilmesi. Sosu içine alan balık piştiğinde diğerlerinden çok daha lezzetli olur. Bol sarımsak ve soğan ile harmanladığımız balığın gelelim hazırlanışına.

Somon nasıl pişirilir?

 1. Balık pazarından aldığınız balıkları bir kenara koyun. Balıkları yıkamayın, zaten pişeceği için bakteriler ölecektir. Yoksa asıl bakterileri her yere bulaştırabilirsiniz.
 2. Soğanları yarım ay şeklinde doğrayın.
 3. Sarımsakları da ince ince doğrayın.
 4. Soya sosunu, zeytinyağı ile birlikte geniş ve biraz derin bir tabağa koyun.
 5. Üzerine soğan dilimlerini ve sarımsak dilimlerini ekleyin.
 6. Tuzu, fesleğeni ve dilediğiniz tüm baharatları ekleyin.
 7. Tüm malzemeleri karıştırın.
 8. Somon dilimlerini alın önünden ve arkasından balığın üzerine kesikler atın. Bu dilimleri hazırladığınız sosun üzerine koyun. Birazcık bekleyin. Sonra arkasını çevirin balığın ve tekrar bekleyin.
 9. Fırın tepsisine yanmaz kağıt serin.
 10. Sosa batırdığınız balık dilimlerini tepsiye dizin.
 11. Patatesleri soyun ve ince ince dilimleyin. Yuvarlak ya da yarım ay şeklinde yapabilirsiniz ancak parmak patates olarak dilimlemeyin.
 12. Çok az zeytinyağı ve soya sosunu karıştırın. Içine sevdiğiniz baharatlardan ekleyin.
 13. Dilimlediğiniz patatesleri de bu sosa bandırıp fırın tepsisindeki balıkların etrafına dizin.
 14. 240 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirin. Dilimler çok kalın değilse yarım saat içinde pişecektir.
 15. Sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir