Su Böreği Tarifi

Su böreği tarifleri yöresine göre hem iç malzemesi bakımından hem de yapılışı bakımından farklılıklar gösterir. Bazı yörelerde bu börekte kesinlikle kıyma kullanılması gerektiği söylenir. Bazı yörelerde ise kıymalı su böreği mi olurmuş kesinlikle peynir kullanılır denir. Biz bugün tarifimizde peynir kullandık ama siz isterseniz soğanlı kıymalı iç malzeme de hazırlayabilirsiniz. Harika bir börek yapmanın püf noktası ise ; börek yufkalarını ince açmak ve yırtmadan haşlamak. Kolay tariflerde hiç bu haşlama konusuna girmeden direk yufkaları tepsiye dizebilirsiniz ancak gerçek su böreğinin hamurunu haşlamak zorundasınız. Yapımı biraz zor ama o kadar da lezzetli böreğimizin gelelim hazırlanışına.

Su böreği nasıl yapılır?

 1. En başta içini hazırlayıp bir kenara koyabilirsiniz. Peyniri iyice ezin ve içine maydanozları ince ince kıyın. Ikisini güzelce karıştırın. Içimiz hazır kenarda beklesin. Peynirin az yağlı olmasına dikkat edin yoksa böreğin içindeki tüm peynir pişerken erir gider.
 2. Gelelim börek hamuruna. Derin bir yoğurma kabına tüm unu koyun.
 3. Unun ortasını çukur olacak şekilde açın. Bu çukura yumurtaları ve tuzu koyun.
 4. Sonra bu malzemeleri karıştırın.
 5. Ardından azar azar su ekleyerek hamuru yoğurun.
 6. Börek hamuru diğer hamurlara göre biraz daha sert olabilir. Yani bu hamurdan parçalar alarak oklava ile açacaksınız kıvamını ona göre ayarlayın.
 7. Hamuru yoğurduktan sonra birazcık dinlendirin ve sonrasında yeniden yoğurun. Ardından yine dinlendirin.
 8. Hamur hazır olduğunda onu 10 ya da 12 eşit parçaya bölün.
 9. Böldüğünüz hamur bezelerini düz ve unlu bir zeminde ince bir şekilde oklava ile açın. Ne kadar büyük olacağına tepsinizin büyüklüğüne göre karar verebilirsiniz. Ancak hamurların kesinlikle ince açılmış olması gerekir.
 10. Hamurları açarken bir yanda da haşlama suyunu hazırlayın. Hamurları haşlama konusunda size biri yardımcı olursa çok daha hızlı olur.
 11. Geniş bir tencereye su ve tuz koyun. Içine birazcık da zeytinyağı koyabilirsiniz. Bu su kaynamaya başladığında açmış olduğunuz yufkalardan birini alıp içine koyun.
 12. Kaynayan su içinde bir kaç dakika kalan yufkayı yırtmadan alın ve soğuk su dolu başka bir kaba koyun.
 13. Soğuk suyun içinde de bir kaç dakika kaldıktan sonra yufkayı alın bir kevgirin üzerinde süzün. Süzdükten sonra da tepsiye yerleştirebilirsiniz.
 14. 12 parça hamur hazırladıysanız 6 ı için altına 6 tanesi de üstüne gelecek şekilde tüm yufkalara aynı işlemi tek tek uygulayın.
 15. Yufkaları tepsiye dizerken her iki tanesinden sonra üzerine peynirli içten serpin. Bu arada katmanlar arasına biraz biraz tereyağı da sürebilirsiniz.
 16. En fazla içi altıncı yufkadan sonra koyun.
 17. Tüm yufkaları iç ile birlikte yerleştirdikten sonra en son yufkayı pişirmeden böreğin üzerine koyun. Tereyağından kalanın tamamını üzerine sürün ve hazır hale getirin.
 18. Bu böreği fırında pişirebilirsiniz ancak asıl lezzeti ocakta yavaşça pişmesinden gelir.
 19. Ocak üzerinde çevire çevire her yeri kızarana kadar pişirin. Afiyet olsun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir