Sucuklu Kuru Fasulye Tarifi

Sucuklu kuru fasülye, kış ve ramazan sofralarının en vazgeçilmez tatlarından bir tanesi. Yanında lahana turşusu ve varsa diğer turşular ile birlikte inanılmaz güzel olur. Kuru fasulye yemeği yanında kuru soğanın mükemmel gittiğini de hatırlatma fayda var. Eğer akşam dışarı çıkmayacaksanız veya misafiriniz gelmeyecekse bol bol soğan yiyebilirsiniz. Sucuklu kuru fasulye tarifinin püf noktası, sucukların yemek sırasında pişirilmesidir. Bunun yanında kuru fasülye yemeğinin pişirildikten sonra güveç tenceresine yerleştirilerek fırınlamasıdır da. Fırınlanmış bir kuru fasulye diğer tüm yemeklerden daha leziz bir hale gelir. Ayrıca kuru fasülyeleri bir gece önceden ıslatarak kendinizi saatlerce fasülye pişirmek derdinden kurtarabilirsiniz.

Sucuklu kuru fasulye nasıl yapılır?

  1. Bir gece önceden suya ıslatılmış fasülyeleri süzüp bir düdüklü tencereye koyun. Üzerine çıkacak kadar su ekleyin. Fasülyeleri güzelce haşlayın.
  2. Kuru fasülye tenceresinin içine tereyağını atın. Eridikten sonra üzerine yemeklik doğranmış soğanları ve sarımsakları ekleyin.
  3. Soğanlar pembeleşirken içine domates ve biber salçasını da ekleyerek kavurun. Salça kokusu gitsin.
  4. Üzerine de sucukları ekleyip bir miktar kavurun.
  5. En son haşlanmış ve süzülmüş kuru fasulyeleri ekleyip kavurmaya devam edin.
  6. Bir adet küp şekeri ekleyip karıştırın.
  7. Sonra yaklaşık iki su bardağı kadar sıcak su ekleyerek tencerenin ağzını kapatın. Kısık ateşte yarım saat kadar pişirin.
  8. Piştikten sonra güveç kabına alıp bir miktar da fırınlarsanız çok daha harika olur. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir