Sucuklu Pizza Nasıl Yapılır?

Pizza genel olarak en sevilen yiyeceklerden bir tanesidir. Ancak en güzeli evde kendi yaptığımız, içine istediğimiz kadar malzeme koyduğumuz, hamurunu ister hazır alıp en hızlı şekilde hazırladığımız istersek de kendi yaptığımızdır. Ev yapımı pizza hamurunun kalınlığına biz karar veririz. Hamur mayalı olduğu için diğer pizzalara göre çok daha puf puf olur. Hem kabarır hem de yumuşaktır. Sos sevmeyenler sadece üzerine malzemeleri koyarak yapabilir, sos ve peynir sevenler üzerine boca edebilir. Dilimlenmiş dana sucukları hazırladıysak, mozeralla peynirlerini de dilimlediysek harika yemeğimizi hazırlamaya başlayabiliriz.

Pizza nasıl yapılır?

  1. Şekeri, ılık suyu ve mayayı karıştırın. Şekeri ve mayayı eritin. Sonra mayanın kabarması için onları 10 dakika kadar yalnız bırakın.
  2. Derin bir yoğurma kabının içine unu eleyerek koyun. Sonra bu tepenin ortasında bir çukur oluşturun. Çukurun içine eritilmiş mayayı koyun. Zeytinyağı ve tuzunu ekledikten sonra hamuru yoğurun. Iyice yoğrulunca kabın üzerini kapatın. Ilık veya sıcak bir yerde mayalanması için yarım saat bekletin.
  3. 1 yemek kaşığı ılık suyun içinde iki yemek kaşığı domates salçasını eritin.
  4. Hamur hazır olduğunda dibi yağlanmış tepsiye istediğiniz büyüklükte yayın. Sonra salçalı suyu üzerine gezdirin.
  5. Ince ince dilimlenmiş sucukları, mozeralla peynirini üzerine yerleştirin.
  6. 250 derecede önceden ısıtılmış fırında 15-20 dakika kadar pişirin. Sonrasında da sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir