Sufle Tarifi

Çikolatalı sufle ve peynirli sufle olmak üzere iki çeşidi olan bu tatlıyı biz içinden akan çikolatası ile tek çeşid olarak biliyoruz. Pizza gecelerinin muhteşem partneri bu tatlıyı evde hazırından daha güzel yapabilirsiniz. Ancak bunun için bazı püf noktaları var. Mesela tüm keklerde olduğu gibi sufle kekinde de yumurtanın beyazlarını ayrıca çok iyi çırpmanız gerek. Yumurtanın akı çırpıldıkça katılaşır keke konulduğunda da kekin harika bir şekilde kabarmasını sağlar. Ayrıca yine bir kek kuralı olan tepsinin yağlanıp unlanması konusu. Muffin gibi sufle gibi kekler minik kaplarda pişirildikleri için kullanılan kapların tek tek yağlanması ve birazcık da unlanması gerekir. Böylece pişirdiğiniz sufle keki kaba yapışmaz ve dilediği kadar kabarabilir. Bunların dışında dikkat edilmesi gereken daha neler var bakalım?

Hazırlanışı

  1. Bir sos tenceresine sütü koyun. Kaynamaya başladığında içine çikolataları ekleyin. Çikolatalar erimeye başlayınca karıştırın. Tamamen eriyinceye kadar karıştırmaya devam edin sonrasında ocağın altını kapatın.
  2. Başka bir tencereye de tereyağını ve unu koyun. Unu biraz kavurun. Ardından sütün içinde eritmiş olduğunuz çikolatayı ekleyin.
  3. Bu çikolatalı kek hamurunun içine 1 yemek kaşığı toz şeker ekleyin. Ocak zaten yanıyordu kısık ateşte şeker tamamen eriyene kadar pişirmeye devam edin.
  4. Bu karışıma sadece yumurtaların sarılarını teker teker ekleyin. Her seferinde iyice karıştırın.
  5. Yumurtaları ekledikten sonra ocaktan alın. Sonrasında kek hamurunu iyice çırpın ki pürüzsüz olsun.
  6. Yumurtaların kalan beyazlarını bir fiske tuzla beraber iyice çırpın. Tamamen kaskatı olsun. Kalan toz şekeri de ekleyip biraz daha çırpın.
  7. Bu akları soğuyan çikolatalı kek hamuruna karıştırın.
  8. Bu arada sufle kaplarını tereyağ ile yağlayın ve un ile unlayın. Hazır olan kek hamurunu bu kalıplara dökün. Kabarma payını düşünerek birazcık boşluk bırakabilirsiniz kaplarda.
  9. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında 10-15 dakika pişirin.
  10. Fırından yeni çıkmış sıcak sıcak suflelerinizi üzerine pudra şekeri serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir