Sulu Köfte Tarifi

Hem köfte olup hem de sulu yemek olan muhteşem bir lezzettir sulu köfte. Çok doyurucu ve sağlıklı olan bu tarifimizde biz daha sağlıklı olması için bulgur kullandık. Eğer siz isterseniz pirinç ya da ince bulgur da kullanabilirsiniz. Hangisi ile yapsanız da bu yemeğin yapımındaki püf noktası undur. Köfteleri yuvarladığınızda eğer üzerini birazcık unla kaplamazsanız suya attığınız zaman köfteleriniz çok kolay bir şekilde dağılabilir. Ayrıca köftelerinizin pişerken dağılmamasını istiyorsanız köfte harcına bir adet yumurta da kırabilirsiniz. Öyleyse bakalım

Sulu köfte nasıl yapılır?

  1. Bir kaba kıymayı,rendelenmiş soğanları,ince ince kıyılmış maydanozları ve yıkanmış bulguru ekleyin. Bu sırada sarımsakları da rendeleyip ekleyebilirsiniz.
  2. Malzemeleri karıştırırken tuzunu ve baharatlarını da bu sırada ekleyebilirsiniz. Bu arada eğer yumurta kırmak isterseniz yumurtasını da bu anda ekleyebilirsiniz.
  3. Köfte harcını iyice yoğurun. Harç hazır hale geldiğinde minik parçalar koparıp küçük küçük toplar yapın. Bu yaptığınız topları içinde un olan bir tepsiye atın ve topların üzerini birazcık unlayın.
  4. Köfteler hazırlandıysa bir tencereye sıvı yağı ve salçayı koyun. Salçaları kavurmaya başlayın.
  5. Salçalar kavrulduktan sonra unlu köfteleri yavaş yavaş içine atabilirsiniz.
  6. Isterseniz burada biraz daha tuz ve baharat ekleyip kaynamaya bırakın.
  7. Pişip pişmediğine bakmak istediğinizde yavaşça karıştırarak içinden alabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat orta ateşte pişirin. Sonrasında sulu köfteleriniz hazır afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir