Supangle Tarifi

Supangle, bizim yemek kültürümüzde yer almayan bu yüzden genelde hazır, toz halinde satılan versiyonlarını yaptığımız bir tatlıdır. Hazır toz paketleri alıp hızlıca süt ile karıştırıp pişirdiğimizde, acil bir misafirimiz ya da acil bir tatlı krizini çözmüş oluruz. Ancak hazır olanların her zaman içinde katkı maddeleri olduğunu bildiğimiz için, siz kendi evinizde kendi ellerinizde supangle tarifi hazırlamak isterseniz diye biz tarifini hazırladık. Bu tarifi cupların altına kek koymadan da yapabilirsiniz. Bu tatlıyı diğer puding tariflerinden ayıran temel özelliği ise kek kısmıdır. Bu yüzden kek olmadan yapmamanızı taviye ederiz. Tereyağı yerine margarin de koyabileceğiniz bu harika tatlıyı hazırlamanın püf noktası, unu topaklanmadan sürekli karıştırmak, tatlıyı kaselere dökene kadar da kaymak tutmasını engellemektir. Tüm malzemeleri hazırladıysak şimdi başlayalım yapımına.

Supangle nasıl yapılır?

  1. Tatlıyı pişireceğiniz tencereye soğuk sütü koyun.
  2. Içine un, kakao ve toz şekeri ekleyin. Bunları çırpıcı tel ile çırparak karıştırın.
  3. Sonra ocağa alıp kısık ateşte sürekli karıştırarak pişirmeye başlayın.
  4. Göz göz kaynamalar başladığında içine çikolatayı atın ve karıştırın. Çikolata tamamen erisin. Ardından vanilyasını ekleyin.
  5. Sonra ocağı kapatın. Tatlı tenceresi daha ocaktayken içine tereyağını ekleyerek tatlıyı çırpın.
  6. Tatlıyı sürekli karıştırın. Bu arada çok hızlı bir şekilde kek dilimlerini süte batırıp, ıslak bir hale getirip cuplara yerleştirin. Isterseniz önce kek dilimlerini koyup üzerine bir iki kaşık süt de ekleyebilirsiniz.
  7. Hazır supangle karışımını kek dilimlerinin üzerine dökün.
  8. Sonra bunları soğutun, ardından buzdolabında en az bir kaç saat bekletin.
  9. Servis yapmadan önce üzerine hindistan cevizi serpin. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir