Sütlaç Tarifi

Sütlaç yerel tatlarımız arasında hazırlaması en pratik olanlardandır. Pirincin en güzel hali diyebileceğimiz bu geleneksel tatlıyı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta vardır. Ilk olarak sütlacı kesinlikle kısık ateşte pişirmeniz gerekir. Eğer ocağın harlı yaparsanız çok kısa sürede tencerenin dibi tutar. Tencerenin dibi tutunca sütlaçta normalde olması gerekenden çok daha farklı bir tat olur. Istediğiniz kadar tarçın koyun bu kokuyu bastıramazsınız. O yüzden en başından itibaren kısık ateşte yavaş yavaş pişirin. Bir diğer püf noktası ise pirinç ununu kullanmak. Pirinç unu ya da nişasta kullanıyorsanız topak olmaması için sürekli karıştırmanız lazım. Bu malzemeler çok kolay topak olur. Püf noktalarından sonra bakalım sütlaç nasıl yapılır?

Hazırlanışı

  1. En başta pirinçleri bol suyla yıkayın ve süzün. Sonrasında iki su bardağı suyun içine atın ve kaynatmaya başlayın. Pirinçler yumuşacık olana kadar kaynatmaya devam edin.
  2. Pirinç unu ya da nişastayı toz şeker ve sütle çırpın. Şeker tamamen eriyene kadar çırpmaya devam edin. Bu arada tüm sütlaç tariflerinde pirinç unu ya da nişasta yoktur. Bunlardan hangisini kullanacağınız ya da kullanıp kullanmayacağınız size kalmıştır.
  3. Pirinçler haşlandıktan sonra üzerine bu sütlü karışımı azar azar ilave edin. Bu karışımı eklerken sürekli karıştırın ki nişasta ya da pirinç unu varsa topaklanmasın.
  4. Sütlacımız kaynayana kadar altı kısık olması ve düzenli olarak karıştırılmalıdır. Daha önce de söylediğimiz gibi eğer dibi tutarsa tadı değişir o yüzden sürekli karıştırmak lazım.
  5. Pirinçler çok aşırı pişip şekillerini kaybetmeden önce tatlı kıvam almaya başlayınca ocaktan indirebilirsiniz. Pirinç çok fazla su çeken bir malzeme olduğu için soğurken biraz daha süt çekecektir o yüzden istediğiniz kıvamdan biraz daha cıvıkken de alabilirsiniz ocaktan.
  6. Tatlıyı kaselere bölüştürdükten sonra ılımaya başlayınca buzdolabına koyabilirsiniz
  7. Sütlaçlar iyice soğuduktan sonra üzerine tarçın serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir