Tantuni nasıl yapılır?

Mersin tantuni olarak bildiğimiz bu muhteşem yöresel lezzeti evlerinizde de rahatlıkla yapabilirsiniz. Kuzu eti veya dana eti tercih edebilir tavada mı saçta mı pişireceğinize siz karar verebilirsiniz. En güzel tantuniciler genelde kocaman sac kullanırlar ancak bu onların çok fazla malzeme pişiriyor olmasından da kaynaklı. Bizim önerimiz ise sac kullanmanız. Çoban kavurma gibi tüm et yemeklerini kavurmak için en ideal malzeme sac tavadır. Wok tava da son zamanların meşhur tavalarından olmaya başladı ama biz sacı tavsiye ediyoruz.  Muhteşem tantuninin püf noktaları ise; etin seçimi ve doğranması. Eti tamamen kuru kırmızı et olarak almak yanlış olur. Bu tada bu lezzeti veren, içinde bulunan bir miktar kuyruk yağıdır. Ince şeritler halinde alacağınız etin içinde kesinlikle bir miktar da kuyruk yağı bulunmalıdır. Eğer seviyorsanız çok olabilir sevmiyorsanız bir miktar yeterlidir. Tantunide daha söylenecek çok şey var, hemen geçelim tarifine.

Tantuni tarifi

 1. Dana ya da kuzu olarak seçebileceğiniz eti ya kasabınızdan ince ince doğramasını isteyin ya da evde kendiniz de aynı şekilde doğrayabilirsiniz. Içine birazcık kuyruk yağını da unutmayın.
 2. Sacta tam pişmemesine karşın bu etleri çok az bir miktar haşlayın. Çok az su ile bir 5-10 dakika haşlayabilirsiniz.
 3. Biberleri ve domatesleri minik minik doğrayın. Domateslerin kabuklarını soymayı unutmayın. Burada isterseniz domates biber kullanmayabilirsiniz.
 4. Soğanları da minik minik doğrayıp hepsini bir kenara koyun.
 5. Maydanozları ince ince kıyıp soğanlara ekleyin.
 6. Bu sırada haşlanmış eti süzün ve suyunu bir kenara ayırın.
 7. Haşlamış olduğunuz etleri iyice kızdırılmış sacın üzerine atıp kavurmaya başlayın.
 8. Bir kaç kez çevirdikten sonra üzerine domates ve biberler ile soğanları ekleyin.
 9. Zaman zaman ayırmış olduğunuz et suyundan saca dökerek etleri yumuşatın. Ayrıca bu su ile sacın sıcaklığını da ayarlamış oluyorsunuz.
 10. Etler iyice piştiğinde içine koyacağınız ekmek ya da lavaşı saç üzerinde ısıtın. Hatta kuyruk yağından tavada kalanları varsa ekmeği onunla yağlayabilirsiniz.
 11. Eti almadan biraz tuz ve baharatlar eklemeyi unutmayın.
 12. Ekmeğin ya da lavaşın içine koyduğunuz tantuni hazır. Üzerine birazcık da kimyon ve limon suyu ile harika gider. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir