Tarçınlı Kurabiye Tarifi

Tarçınlı kurabiye tarifi, sağlıklı kurabiye tariflerinin kraliçesidir. Bu tarif, içerdiği az şeker miktarı az un miktarı ile kalp dostu, şeker hastası dostudur. Tarçın, kandaki şekeri düşüren bu sebeple tüm tatlılara eklenmesi gereken sağlıklı mı sağlıklı bir üründür. Içerine eklendiği tüm tatlara harika bir koku veren bu baharatı yaz kış tüm yiyeceklerimizde kullanabiliyoruz. Toz olan tarçını kullanabildiğiniz gibi çubuk tarçını da kullanabileceğinizi unutmayın. Bu dünya lezzetlerinden tarçınlı kurabiyeyi yaparken tüm malzemelerin oda sıcaklığında beklemiş olması gerektiğini, hamuru da elinizde fazla oynamadan şekil verilip fırına vermeniz gerektiğini unutmayın. Toz şeker de kullanabilirsiniz ancak pudra şekeri kurabiye yapımı için daha uygundur. Şimdi geldik kurabiyemizin yapımına.

Tarçınlı kurabiye nasıl yapılır?

  1. Oda sıcaklığında yumuşamış margarini kurabiye hamurunu yoğuracağınız kabın içerisine alın. Isterseniz burada margarin yerine tereyağı da kullanabilirsiniz.
  2. Yağın üzerine pudra şekerini ekleyip ikisini krema haline gelene kadar karıştırın, yağı ezin şekeri yedirin.
  3. Ikisi iyice karıştıktan sonra üzerine yumurtayı kırıp yoğurmaya devam edin. Yumurtayı iyice alsın.
  4. Sonrasında üzerine ince toz cevizi, vanilyayı ve tarçını ekleyin. Tekrar karıştırın. Eklediğiniz malzemelerin karışmasına özen gösterin.
  5. En son elenmiş unu ve kabartma tozunu yoğura yoğura ekleyin. Böylece unu hamura yedirmesi çok daha kolay olur.
  6. Kurabiyelerin büyüklüğüne göre seçeceğiniz tepsiye yağlı kağıt serin. Bu yağlı kağıdın üzerine şekil verdiğiniz tarçınlı kurabiye hamurlarını dizin.
  7. Istiyorsanız üzerine bütün badem veya ceviz koyabilirsiniz.
  8. 170 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 20-25 dakika pişirin.
  9. Ilıkken üzerine pudra şekeri serpebilirsiniz. Ilık ılık veya soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir