Tarhana Çorbası Tarifi

Tarhana çorbası soğuk kış günlerinin içimizi ısıtan tadıdır. Annelerin anneannelerin elleriyle yaptıkları yöresine göre çeşitli özellikler gösteren tarhana içinde yoğurdundan yumurtasına kadar hemen hemen her şeye sahip olduğu için de çok sağlıklıdır. Bazı yörelerde tarhanalar yumruk büyüklüğünde bezeler halinde yapılır. Bazı yörelerde ise kurutulduktan sonra kevgirden ve süzgeçten geçirilip çok ince bir hale getirilir. Biz tarifimizde bu tarz yapılmış ince kevgirden geçirilmiş toz tarhana kullandık. Tarhana çorbası tarifinde iki önemli nokta vardır. Birincisi yağ olarak kesinlikle tereyağı kullanmak ama bu yağı fazla kavurmamak. Ikincisi ise mümkünse et suyu kullanmak. Bazı yerlerde kıymalı tarhana çorbası yapsalar da biz tarifimizde sadece et suyu kullandık. Bakalım nasıl hazırladık?

Tarhana çorbası nasıl yapılır?

  1. Tereyağını bir tencereye alın. Isterseniz burada çok azcık zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Tereyağı eriyince içine saçlayı ekleyin. Aman tereyağının yanmamasına çok dikkat edin.
  2. Salçayı bir miktar kavurduktan sonra içine 3 yemek kaşığı ince tarhanayı ekleyin. Tarhanayı eklerken bu esnada ince ince doğranmış ya da ezilmiş sarımsağı da ekleyebilirsiniz. Sarımsak tek başına müthiş bir antibiyotik olmasının yanında yemeklere çok tatlı bir aroma verir. Tabi bir iki dişten fazla katmamak gerekir.
  3. Tarhanayı kavrulmakta olan salçaya ekledikten sonra içine bir tutam naneyi de ekleyebilirsiniz. Sonra hepsini kısık ateşte bir miktar kavurun.
  4. Tüm malzemeleri biraz kavurduktan sonra üzerine varsa et suyunu yoksa normal suyu ilave edin.
  5. Bu sırada tuz ve karabiberi de ekleyebilirsiniz.
  6. Sonra karıştıra karıştıra orta ateşte pişirin. Eğer başında durmaz ve sürekli karıştırmazsanız tarhanalar top top olur çorba piştikten sonra da onları ezmek neredeyse imkansız.
  7. Çorbanız topaklanır ise kesinlikle blender kullanmayın. Mikser ile ya da bir kaşık ile o topakları ezmeyi deneyin.
  8. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve bir 5 dakika daha kaynatın. Sonrasında çorbanız hazır. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir