Hamburger Köftesi Tarifi

Kaç Kişilik

2-3

Hazırlama Süresi

20-25 dakika

Bu tarifi beğendin mi?

Malzemeler

  • Yarım kilo ‏orta yağlı kıyma
  • 1 tatlı kaşığı ‏tuz
  • 1 çay kaşığı ‏karabiber
  • 1 yemek kaşığı ‏tereyağı

Modern dünyanın, beslenme alışkanlıklarımıza yerleştirdiği yiyeceklerin başında haburger gelir. Dünya çapında şubesi olan hamburger markalarının yanında bir de ev yapımı hamburger olarak satılan özel haburger restorantları vardır. Bu restorantlardan bazıları da zaman içerisinde minik zincirler haline dönüşmüştür ancak yine de diğer zincirlere göre daha daha lezzetli hamburgerler yaparlar. Hamburger köftesi tarifi, hamburgerine göre değişir. Aynı zamanda yapılan restorana göre de değişebilir. Iyi bir hamburger köftesi içerisinde diğer köfte tariflerinde bulunan soğan, ekmek ufağı veya galete gibi malzemeler olmaması gerekir. Bu köfte sadece kıyma ve biraz baharat ile hazırlanır. Ayrıca bu hamburger köftesinde tam bir et tadı almak istiyorsanız karabiber ve tuz dışında herhangi bir baharat kullanmamalısınız. Etin tadını koruması için de buzdolabında belirli bir sıcaklık arasında muhafaza edilmesi gerekir. Elinizdeki kıyma az geliyorsa daha fazla köfte elde etmek istiyorsanız başka malzemeler de ekleyebilrsiniz ancak unutmayın ki gerçek bir hamburger köftesinde et dışında başka bir malzeme olmanalıdır. Bu tip kıymalı malzemelerin pişirilmeden önce en az bir kaç saat buzdolabında bekletilmesi gerektiğini, bu bekletmenin malzemeyi daha lezziz yapacağını da unutmamak gerekir. Peki öyleyse bakalım hamburger köftesi nasıl yapılır

Hamburger köftesi nasıl yapılır?

  1. Hamburger köftesini hazırlarken, orta yağlı iki kez çekilmiş daha döş kıyması kullamalısınız.
  2. Bu kıymayı bir yoğurma kabına alın. Üzerine tuz ve karabiberi ilave edin. Malzemeleri karıştırmaya başlayın. Kıymayı, şekil verilecek kadar yoğurun iki üç dakikadan fazla yoğurmamaya çalışın. Daha fazla yoğurursanız köfteniz sert olur.
  3. Hamur haline gelen kıymayı dört beş parçaya bölüp şekil verin.
  4. Hazırladığınız parçalara şekil verirken içlerine birer küçük parça tereyağı koyun
  5. Pişmeden önce mutlaka bir kaç saat kapalı bir kap içerisinde buzdolabında bekletin. Sonrasında çıkarıp kullanabilirsiniz.

Tarifi Paylaş & Yazdır

0 0 100 0

Bu tarif hakkında yorum yapılmamış, hadi ilk yorumu sen yap :)

Yorum bırak