Kuymak Tarifi

Kaç Kişilik

4-6

Hazırlama Süresi

10 dakika

Pişirme Süresi

25-30 dakika

Bu tarifi beğendin mi?

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı ‏tereyağı
 • 2 yemek kaşığı ‏kaymak
 • 1 yemek kaşığı ‏un
 • 2 yemek kaşığı ‏mısır unu
 • 1,5 su bardağı ‏Su veya süt
 • 150 gram ‏trabzon peyniri

Kuymak, Karadeniz mutfağının en kalorili ve en müthiş lezzetlerinin başında gelir. Içerisinde bol bol tereyağı, bol bol peynir olduğu için biraz ağırdır ama seveni bir tavayı tek başına yiyebilir. Bu kadar ağıt bir tat olmasına karşın sabah kahvaltılarında özellikle tercih edilir. Mükemmel bir kuymak tarifi hazırlamanın püf noktası ise, malzemeden kaçmamak ve malzemenin en kalitelisini kullanmaktır. Yani bir malzemeler içerisinde trabzon peyniri veriyorsak bu peynir tuzsuz olduğu, yağlı ve diğer peynirlere göre daha lezzetli olduğu için bunu veriyoruz. Siz de listedeki doğru malzemeleri kullanmalısınız. Hepsi Trabzon’dan getirilmiş malzemeleri hazırladıysanız başlayalım yapmaya.

Kuymak nasıl yapılır?

 1. Tereyağını dibi tutmayacak bir taya alın ve eritmeye başlayın. Eğer varsa elinizde bakır tava kullanabilirsiniz.
 2. Tereyağı eridikten sonra üzerine kremayı ekleyiniz. Sonra ikisini birlikte karıştırarak tamamen eritiniz.
 3. Tereyağının içerisine kaymağı ekledikten sonra ikisi tamamen eriyip birbirine karıştıklarında karıştıra karıştıra unu ekleyin. Yavaş yavaş eklediğiniz unu topak yapmadan karıştırın ve kavurun. Unun yanmamasına dikkat edin.
 4. Un kavrulduktan sonra içine yavaş yavaş mısır ununu ekleyin. Mısır ununu ekledikten sonra demir kaşık dokundurmayın hep tahta kaşıkla karıştırın.
 5. Mısır unu kavrulurken yavaş yavaş su ekleyin. Isterseniz burda süt de ekleyebilirsiniz su yerine. Su veya sütü eklerken yavaş olun, karışım emdikçe eklemeye devam edin.
 6. Tüm suyu veya sütü ekledikten sonra peyniri ekleme zamanı geldi. Kullanacağınız peyniri önceden mutlaka tel tel ayırın. Ayırdığınız bu peyniri kuymaka katıp karıştırmaya devam edin.
 7. Tereyağı üzerine çıktığında pişmiş demektir. Soğutmadan yağını dondurmadan hemen servis yapın. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaş & Yazdır

0 0 100 0

Bu tarif hakkında yorum yapılmamış, hadi ilk yorumu sen yap :)

Yorum bırak