Mıhlama Tarifi

Kaç Kişilik

5-6

Hazırlama Süresi

10 dakika

Pişirme Süresi

20-25 dakika

Bu tarifi beğendin mi?

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı ‏tereyağı
 • 2 yemek kaşığı ‏mısır unu
 • 1,5 çay kaşığı ‏tuz
 • 150 gr ‏trabzon, çecil, dil veya kaşar peyniri

Karadeniz mutfağının en meşhur yiyeceklerinden olan mıhlama aynı zamanda muhlama veya kuymak adı ile de anılır. Yöresel olarak karadeniz taraflarında daha çok kuymak olarak biliniyor desek yanlış olmaz. Kahvaltılarda ekmek bana bana yemesi harika bu tarifin bir kaç minik püf noktası var. En önemlisi kullandığınız ürünlerin mümkünse orijinal yerinden gelmiş ve kaliteli olması gerekiyor. Yani o lezzeti veren peynirdir. Öyle olunca da peynirin tam yağlı sütten yapılmış kaliteli trabzon peyniri olması gerekiyor yoksa o hayallerinizdeki uzun uzun sünen kuymak gerçek olmaz. Diğer bir konu da su yerine tam yağlı süt kullanmak. Orijinal tariflerinde su kullanılıyor ancak süt ile yaparsanız daha güzel oluyor. Süt neye girse güzelleştiriyor zaten. Bunlarla beraber bakalım başka neler varmış?

Mıhlama nasıl yapılır?

 1. Bir tavaya tereyağını koyun ve eritmeye başlayın.
 2. Tereyağı tamamen eridiğinde incecik çekilmiş taze mısır unlarını karıştırarak ekleyin. Burada unutulmaması gereken nokta mısır unlarının taze olması konusudur. Eğer mısır unu beklemiş ise su veya süt eklediğinizde bayat mısır unları üzerine çıkar.
 3. Mısır ununu ekledikten sonra rengi hafif değişene kadar birazcık kavurun.
 4. Rengi hafif kahverengiye geldikten sonra üzerine suyu ve tuzu ekleyebilirsiniz. Isterseniz burda su yerine süt de kullanabilirsiniz.
 5. Su ve tuzu ekledikten sonra sürekli karıştırarak pişirin. Karıştırmayı kesinlikle bırakmamalısınız.
 6. Pişmeye yaklaştığında içine peynirleri ilave edebilirsiniz. Burada çeşitli peynirler kullanmak yerine 300 gram sadece trabzon peyniri de kullanabilirsiniz.
 7. Tüm malzemeleri tahta bir kaşık yardımı ile karıştırarak pişiriniz.
 8. Kaşıkla baktığınızda peynir sünmeye başladığında pişmiş demektir. Sonrasında karıştırmadan tereyağı tamamen üzerine çıkana kadar pişirin. Bu esnada peynirin içindeki sular buharlaşmış oluyor.
 9. Tereyağ üzerinde biriktiğinde mıhlama hazır demektir. Isterseniz tereyağının süt köpüklerini alarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaş & Yazdır

0 0 100 0

Bu tarif hakkında yorum yapılmamış, hadi ilk yorumu sen yap :)

Yorum bırak