Reçel Tarifleri, Kiraz Reçeli Tarifi

Hazırlama Süresi

10-15 dakika

Pişirme Süresi

50-60 dakika

Bu tarifi beğendin mi?

Malzemeler

  • 1,5 kg. ‏kiraz
  • 1 kg. ‏toz şeker
  • Bir kaç adet ‏limon tuzu
  • Bir adet ‏çubuk tarçın

Kiraz, yurtdışına ihraç edilen ülkemizin en güzel meyvelerinden bir tanesidir. Yaz aylarında çıkan bu meyvenin avuç içi büyüklüğünde olanları bile vardır. En büyük ve dayanıklı olanların genelde ihracat için hazırlandığı meyvelerin sezonunda fiyatları da oldukça uygundur. Vişne ile kirazı, komposto yapmak için buzdolabu poşetlerine koyarak buzlukta da saklayabilirsiniz. Kışın ortasında harika bir kiraz kompostosu için mükemmel bir yoldur. Kışın ortasında başka türlü nasıl kiraz yerim derseniz tabiki cevabı, kiraz reçeli! Bu harika kiraz reçeli tarifini hazırlarken içine bir adet de çubuk tarçın koyarsanız hem leziz hem aromalı bir reçel elde edebilirsiniz kolaylıkla. Sevdikleriniz ile uzun pazar kahvaltılarının olmazsa olmazlarından kiraz reçelini bakalım nasıl yapıyoruz?

Kiraz reçeli nasıl yapılır?

  1. Sert ve büyük kirazları alın. Kirazların taze olmasına buzdolabında beklememiş olmasına dikkat edin.
  2. Kirazların saplarını koparın. Çekirdeklerini çengelli iğnenin arkası ile tek tek çıkarabilirsiniz isterseniz. Yoksa sadece yıkayıp kuruladıktan sonra tencereye koyun.
  3. Geniş reçel tenceresine dizdiğini kirazların üzerine şeker dökün. Bir gece boyunca kirazları şekere yatırın.
  4. Ertesi sabah kaynatmaya başlayın. Kiraz yeterince su vereceği için sıkıntı olmayacaktır. Mümkün olduğunca az karıştırın dikkatli olun.
  5. Kaynarken tortularını alın, içine çubuk tarçını atın.
  6. Kıvamı olsunca içine limon tuzunu ekleyip ocaktan alın. Tezgahta soğumasını bekleyin. Sonrasında da temiz cam kavanozlara koyup kaldırın. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaş & Yazdır

0 0 100 0

Bu tarif hakkında yorum yapılmamış, hadi ilk yorumu sen yap :)

Yorum bırak