Sosis Nasıl Pişirilir?

0%

Hazırlama Süresi

5 dakika

Pişirme Süresi

10-15 dakika

Bu tarifi beğendin mi?

Malzemeler

  • ‏Sosis
  • ‏Tava
  • ‏Sıvıyağ veya tereyağ

Bazı yiyeceklerin içerisinde çiğ bazılarının içerisinde pişmiş olarak bulunan sosis, artık ülkemizde de sabah kahvaltılarında sıklıkla tercih edilen işlenmiş bir et ürünü olarak bulunuyor. Yurt dışındaki ürünler ile kıyaslandığında oradakilere göre daha az et özelliği gösteren, içerisinde daha çok tuz baharat bulunan bu sosisleri pişirmeden çiğ olarak tüketebilirsiniz. Ancak hiç bir et ürününü bakteri açısından pişirmeden yemek sağlıklı değildir. Bu yüzden de sosis ve salam gibi işlenmiş et ürünlerini de çeşitli şekillerde pişirmek gerekir. Soyulmuş ya da soyulmamış, tombul kısa veya uzun tüm sosis çeşitlerini bir çok farklı yöntemle pişirebilirsiniz. Yani sosis nasıl pişirilir sorusunun tek bir yanıtı yok. Ancak en hızlı ve kolay pişirme yöntemi tavadır. Farklı pişirme yöntemleriyle bakalım sosis nasıl pişirilir.

Sosis nasıl yapılır?

  1. Tavada sosis yapmak ve hiç bir malzeme katmadan pişirmek istiyorsanız öncelikle sosisleri kesin. Piştiklerinde gül gibi açılsın istiyorsanız uzun sosisleri önce ortadan ikiye kesin. Enine olacak şekilde yani boyunu kısaltın. Sonra alttan ve üstten ikişer kesik atın içine doğru. Bu sosisler tavada kızarırken kabarmanın etkisi ile çiçek gibi açılacaklardır.
  2. Tereyağını ya da sıvıyağı tavaya koyun. Sosis tavaya çok kolay yapışır bu sebeple teflon tava veya yanmaz bir tava kullanın.
  3. Kestiğiniz sosisleri tavaya yerleştirin. Sosisleri kısık ateşte çevire çevire yavaşça pişirin. Kabaran kısımlarını tekrar tavadan geçirin ki iç kısımları da pişmiş olsun.
  4. Bu sosisleri hiç yağsız yanmaz tavada da pişirebilirsiniz unutmayın.
  5. Ayrıca daha lezzetli olmasını isterseniz içinde kızmış bol yağ olan kızartma tenceresinde ya da fritözde de kızartabilirsiniz.
  6. Dilediğiniz sos veya ketçap mayonezle soğumadan servis yapın. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaş & Yazdır

0 0 100 1

Bu tarif hakkında yorum yapılmamış, hadi ilk yorumu sen yap :)

Yorum bırak