Vişne Reçeli Tarifi

Hazırlama Süresi

30 dakika

Pişirme Süresi

40-50 dakika

Bu tarifi beğendin mi?

Malzemeler

  • 1 kilogram ‏vişne
  • 1 kilogram ‏toz şeker
  • yarım ‏taze sıkılmış limon suyu
  • 1 adet ‏limon tuzu

Vişne reçeli tarifi yörelere ve ailelere göre değişiklik gösterebilse de temelde hepsi aynıdır. Çekirdeklerini çıkararak yapabileceğiniz bu reçeli çekirdekli vişneler ile de yapabilirsiniz. Ancak çekirdekli vişneler diğer kadar şekeri içine almaz, yerken de çok kolay olmaz. O yüzden büyük vişneleri seçip çekirdeklerini ayıklamanız mantıklıdır. Vişne çekirdeklerini en kolay ayıklamanın püf noktası ise çatal iğne kullanmak. Saplarını ayıkladığınız vişnelerin ortasından çatal iğnenin kapalı halinde arka kısmından çekirdeklerini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Büyük vişneler bu temizleme işlemi için kolaylık yaratır. Hazır olduktan sonra cam kavanozlarda saklanması gereken ev yapımı vişne reçeli, zaman içerisinde şekerlenme yapabilir bu gayet normaldir. Hafif su ekleyerek reçeli kıvamına getirebilirsiniz. Bu bilgiler ışığında gelelim hazırlanışına.

Vişne reçeli nasıl yapılır?

  1. Vişnelerin saplarını ayıkladıktan sonra güzelce yıkayın.
  2. Bir leğenin içine koyduğunuz vişnelerin çekirdeklerini çataliğne yardımı ile çıkarın. Çekirdekleri başka bir kaba atın ama çekirdekleri çıkarırken çıkan su vişne kabında kalsın.
  3. Çekirdek çıkarma işlemi bittikten vişneleri kaynatma tenceresine alın. Sonra üzerine tüm şekeri ekleyin ve bir gece bekletin. Bu işleme şekere yatırma işlemi denir. Tüm meyveler reçel yaparken bir gece şekere yatırılır.
  4. Ertesi gün şeker sayesinde vişne sulanmış olur. Bu tencereyi alın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın.
  5. Kısık ateşte kaynamaya başlayınca içine limon suyu ve tuzunu ilave edin. Çok az daha karıştırmadan kaynatıp ocaktan alın.
  6. Ilıdığında cam kavanozlara koyun ağzını sıkıca kapatıp serin ve karanlık yerde muhafaza edin. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaş & Yazdır

0 0 100 0

Bu tarif hakkında yorum yapılmamış, hadi ilk yorumu sen yap :)

Yorum bırak