Zeytinyağlı Kereviz Yemeği Tarifi

Kaç Kişilik

4-6

Hazırlama Süresi

15 dakika

Pişirme Süresi

20-30 dakika

Bu tarifi beğendin mi?

Malzemeler

 • 4 adet ‏kereviz
 • 2 adet ‏havuç
 • 1 adet ‏kuru soğan
 • 6 yemek kaşığı ‏zeytinyağı
 • 1 adet ‏limon
 • yarım su bardağı ‏su
 • 1 ‏küp şeker
 • ‏tuz

Zeytinyağlı kereviz yemeği, kış yemekleri içinde en sağlıklı ve besleyici yemeklerden bir tanesidir. Çeşitli mekanlarda farklı özelliklerde pişirilmiş kerevizleri yaz aylarında da görebilirsiniz. Kereviz sap ve baş kısımlarından oluşur. Bazı bölgelerde sadece baş kısımlarının yemeği yapılırken bazı bölgelerde hem sap hem baş kısımları kullanılır. Taze kereviz yemeğinde hem baş, hem de sap kısımlarını kullanabilirsiniz. Biz, bugünkü zeytinyağlı kereviz yemeği tarifimizde sadece baş kısımlarını kullandık. Harika bir zeytinyağlı kereviz yapmanın püf noktası, kerevizleri kesinlikle damarları kalmayacak yani bembeyaz olacak şekilde derin soymak ve pişirene kadar limonlu suda bekletmek. Limonlu su, kerevizlerin acısını alır. Bu bilgilerin aldıysak gelelim hazırlanışına.

Kereviz nasıl yapılır?

 1. Kerevizlerin baş kısımlarını altında hiç siyahlık kalmayacak, başlar bembeyaz olacak şekilde derince soyun. Ardından ikiye veya büyüklüğüne göre üçe bölüp limonlu suya atın.
 2. O limonlu suda beklerken siz soğanlarını hazırlayın. Kuru soğanı yemeklik doğrayın.
 3. Pişirme tenceresine zeytinyağını koyun ve soğanları ekleyin. Soğanlar pembeleşene kadar kavurun.
 4. Üzerine çok büyük olmayacak şekilde doğranmış havuçları ekleyin.
 5. Suda bekleyen kerevizleri süzün ve güzelce yıkayın. Sonra bu kerevizleri küp küp doğrayın. Doğrarken uzun uzun ip gibi parçalar oluşursa o kısımlarını alın. Doğradığınız kerevizleri kavrulmuş soğan ve havucun olduğu tencereye atın.
 6. Kerevizleri neredeyse sote olacak kadar kavurun. Altını açmadan orta ateşte soğanlar ile pişirin. Havuçlar zaten tamamen pişmiş olacak. Bu sırada kerevize bir küp şeker ekleyin. Şeker, kerevizin toprak kokusunu alır.
 7. Kerevizler yeterince kavrulduğunda üzerine kerevizleri geçecek kadar su ekleyip kapağını kapatın. Kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin.
 8. Piştikten sonra cam bir kaba alıp buzdolabına kaldırın. Soğuk soğuk servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Tarifi Paylaş & Yazdır

0 0 100 0

Bu tarif hakkında yorum yapılmamış, hadi ilk yorumu sen yap :)

Yorum bırak