Tas Kesabı Tarifi

Et yemeği sevenler için yapımı kolay, tadı harika, malzemesi taze mükemmel bir tarifimiz var, tas kebabı tarifi. Içine istediğiniz sebzeleri ekleyerek tarifi zenginleştirebilir domastes salçası yerine rendelenmiş domates ekleyerek tarifi daha da doğal bir hale getirebilirisniz. Domates salçasının yanında azıcık biber salçası ile yemeğinize farklı bir tat da ekleyebilirsiniz. Tas kebabı yapımı konusunda en önemli nokta pişirme konusudur. Bildiğiniz gibi tüm etler önce yüksek  ateşte sonra kısık ateşte pişirilir. Bu etleri, önce kendi suyunda sonra üzerine su ekleyerek pişirmek gerekir. Ete direk su eklerseniz et sertleşir, tatsızlaşır ve pişmez. Minik kuşbaşılarımızla tüm malzemeleri alıp başlayalım hazırlamaya.

Tas kebabı nasıl yapılır?

  1. Güveç tenceresi gibi bir tencereye sıvıyağı koyun üzerine de tereyağını ekleyin.
  2. Tereyağı eridikten sonra üzerine yıkanmış kurulanmış kuşbaşı etlerini ekleyin.
  3. Güzelce karıştırarak bir miktar kavurun. Sonrasında etlerin önce kendi suyunu bırakıp sonra suyunu çekene kadar pişmesini bekleyin.
  4. Soğanları soyup doğrayın. Kavrulan etlerin üzerine atıp soğanları da kavurun. Eğer sarımsak seviyorsanız bütün, sevmiyorsanız doğrayarak onları da tencereye atın.
  5. Etlerin üzerine salçayı ilave edip salçanın kokusu gidene kadar kavurun.
  6. Tüm malzemenin üzerine sıcak su ekleyin. Yemeğe sıcak su eklerseniz çok daha hızlı pişer, suyun ısınana kadar harcadığı enerjiyi kazanmış olursunuz.
  7. Havuç ve patateslerin kabuklarını soyup doğrayın. Sonra etlerin üzerine atıp karıştırın.
  8. Tüm malzeme eklendikten sonra üzerine tuz ve baharatlarını ilave edin.
  9. Altı kısık olarak yarım saat kırk dakika pişirin. Tas kebabı hazır olduğunda sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir