Tava Böreği Tarifi

Tava böreği, tavada pişirilmesinin yanında garip bir tarzı olduğu için de diğer börek tariflerinden ayrılır. Hem içine hem de üzerine börek parçaları ile çeşitli malzemeler eklenir. En güzel ve en leziz börek tariflerinden biri olmasına rağmen pek bilinmez. Tava böreği tarifi, içine koyacağınız malzemelere göre de değişir. Kimi tava börekli kıymalı yapılırken kimi ise peynirli yapılır. Bu harika börek tarifini hazırlamanın püf noktası ise, böreği yaparken sosuna ve arasına soda sürmektir. Böylece böreğiniz çıtır çıtır olur. Ayrıca normal peynir ile kaşar peynirini karıştırmak da önemli bir noktadır. Şimdi bakalım börek tarifimizdeki detaylar nelermiş.

Tava böreği nasıl yapılır?

  1. Bir yufkayı minik minik parçalara ayırıp bir tabağa alın.
  2. Sonra bir kase içerisinde yumurta, süt ve maden sodasını çırpın. Burada süt yerine yoğurt da kullanabilirsiniz ancak yoğurdun süzme yoğurt olmaması lazım.
  3. Parçalardığınız yufkaları bu kaseye karışıma atın, hepsini güzelce karıştırın. Parçalanmış yufkalar sosu iyice alsın.
  4. Sonra tavayı yağlayın. Üzerine bir adet yufka açın. Sonra bu sütlü karışımı yufkalar ile birlikte üzerine döküp her yerine yayın.
  5. Sonrasında yufkanın tavadan sarkan yerlerini üzerine kapatıp bastırın.
  6. Tavada orta ateşte iki tarafını da pişirin. Sonra pizza gibi dilimleyerek servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir