Tavada Pizza Tarifi

Ev yapımı pizza, temiz sağlıklı ve müthiş lezzetlidir. Yediden yetmişe herkesin bayıla bayıla yediği ev yapımı pizzalara tavada pizza tarifi ile yeni bir soluk getiriyoruz. Bu tarifin özelliği en kısa sürede hazırlanıp pişen pizza olmasının yanında, hamur kalınlığını ve büyüklüğünü de kendiniz hazırlayabiliyorsunuz. Ayrıca tavanın pizza pişerken kapağını kapatarak daha yumuşak bir pizza hazırlayabileceğiniz gibi, kapağı açık bırakarak çıtır çıtır bir pizza da hazırlayabilirsiniz. Yalnız bu pizzayı ince bir tavada değil geniş döküm tavada pişirirseniz çok daha iyi olur. Malzemeler hazırsa haydi tavada pizza yapmaya!

Tavada pizza nasıl yapılır?

  1. Tabiki ilk iş hamuru yoğuruyoruz. Yaş mayayı ılık su ve şekerle karıştırın.
  2. Şeker eriyince unla karıştırıp hamur haline getirin. Sonra bu hamurun üzerini kapatarak mayalanması, kabarması için ılık bir yerde dinlenmeye bırakın.
  3. Hamur yarım saat kadar dinlenirken siz de pizzanın üzerine koyacağınız malzemeleri hazırlayın. Mantarları kesin, zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın, mozeralla veya kaşar peynirini rendeleyin. Isterseniz sosis ya da salam koyabilir, mısır ekleyebilirsiniz. Bir pizzada ne olursa dilediğiniz şekilde ekleyebilirsiniz.
  4. 1 yemek kaşığı domates salçasını yarım su bardağı ılık suda çözdürün. Bu bizim pizza sosumuz olacak.
  5. Hamur bu arada dinlenmiştir. Ister merdane ile isterseniz elinizde hamuru tavanın büyüklüğünde açın. Çok kalın olmamasına dikkat edin.
  6. Tavayı güzelce yağlayın. Üzerine hamuru yayın.
  7. Hamuru bir on dakika kadar bu şekilde pişirin.
  8. Sonrasında pizza sosunu döküp üzerine malzemeleri yerleştirin.
  9. Sonra tavayı bir kapak ile kapatın veya kapatmadan pişirmeye devam edin. Yaklaşık yirmi dakika sonra pişmiş olacaktır.
  10. Sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir