Tavuk Çorbası Tarifi

Tavuk çorbası, soğuk kış günlerinin iç ısıtıcı leziz çorbalarından bir tanesidir. Yapımı kolay ve pratik olan bu çorba aynı zamanda çok besleyicidir. Içine patates, havuç, kereviz sapı gibi çeşitli sebzeler ekleyerek zengin bir hale getirebileceğiniz bu çorbayı en temel hali ile de servis yapabilirsiniz. Biz bugünkü tarifimizde en temel hali ile tavuk suyu çorbası hazırladık. Kıvamını dengelemek için çok az kavrulmuş un kullandık. Terbiyeli tavuk çorbalarında yumurta da kullanılır, onu da değişik bir versiyonu ile başka bir tarifimizde paylaşacağız. Taze ve organik tavuklarımızı temizlediysek şimdi tarife başlayabiliriz.

Tavuk çorbası nasıl yapılır?

  1. Kuru soğanın kabuklarını soyun ve dörtde bölün. Bu soğanları büyük bir tencereye veya düdüklü tencereye atın.
  2. Tavukları temizleyin, yıkamayın. Bu tavukları da aynı tencereye atıp üzerine suyunu ekleyin. Tavuklar iyice pişene kadar aynatın.
  3. Tavuklar pişerken siz diğer yandan ununu hazırlayın. Bir tavada tereyağını eritin. Sonra unu ekleyip karıştırın. Unun kokusu gidene kadar kavurun. Unu kavurmazsanız kokar çorba da hiç güzel olmaz. Un burada çorbanın çok duru olmasını engeller, kıvamını tutturur.
  4. Tavuklar iyice piştikten sonra onları alın, bir tabağa ince ince didin.
  5. Tencerede kalan tavuk suyunun içine kavurduğunuz unu ekleyip karıştırın.
  6. Sonra bu karışımı blenderdan geçirin.
  7. Dittiğiniz tavuk parçalarını bu çorbaya ekleyin. Tuzunu ve baharatlarını ekledikten sonra bir 10 dakika daha kaynatın.
  8. Sonrasında üzerinde yakılmış tereyağı veya tereyağında çevrilmiş kırmızı biber ekleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir