Tavuk Göğsü Tarifi

Sütlü tatlı kategorisinin tartışmasız en orijinal tatlılarından olan gerçek tavuk göğsü tarifi ,tavuğun göğsünden tatlı mı olurmuş diyenlere gelsin. En lezzetli  tavuk göğsü tatlısı için ince ince dittiğiniz tavuk parçalarını soğuk suda bekletmeye çalışın öncesinde. Böylece tavukların kokusu suya çıkmış olur tatlınız da daha lezzetli olur.  Ayrıca bir çok tavuk göğsü tarifinde vanilya yer almamasına rağmen kesinlikle vanilya öneririz. Çünkü vanilya sütlü tatlılara muhteşem bir aroma verir. Tüm malzemeleri hazırladıysak haydi başlayalım

Hazırlanışı

  1. Tavuk göğüslerini iyice haşlayın. Haşlanmış tavukları çok ince ince didin. Sonra bu didilmiş tavukları bol suda yıkayın devamında da soğuk suya koyun. Ara ara suyunu değiştirerek suda bekletin.
  2. Bir süre sonra bu tavuklar kendi kendi tellere ayrılır hale gelecektir. O kadar suda beklediği için tüm tavuk kokusu da gitmiş olacak.
  3. Bir tencereye 5 su bardağı sütü koyun içine de süzülmüş ve suyu sıkılmış tavukları ekleyin. Bunu 10-15 dk kadar kaynatın.
  4. Küçük bir kasede nişasta ve pirinç ununu karıştırın içine birazcık su ekleyerek inceltin.
  5. Sütlü tavuklar tam kaynamak üzereyken bu pirinç unlu nişastayı yavaş yavaş ekleyin. Eklerken de bir çırpma teli ile sürekli çırpın yoksa pirinç unu anında topak topak olur.
  6. Kaynamaya devam eden tatlıya toz şekeri ekleyin ve daha hızlı karıştırın. Yavaş yavaş macun gibi katılaşan tatlıyı çırpma teli ile çırpmaya devam edin.
  7. Tavuk göğsü tatlısını parlak ve daha tatlı bir kıvama getirmek için ocaktan indirmeden içine bir parça tereyağı ya da margarin ekleyin. Aynı zamanda vanilya da ekleyebilirsiniz.
  8. Tatlıyı mikserde en hızlı seviyede çırparak tam kıvamına getirebilirsiniz.
  9. Çırptıktan sonra isterseniz kaselerde servis edebilir isterseniz bir tepsiye dökebilirsiniz. Hazırladığınız tatlıyı buzdolabında bekletip afiyetle yiyebilirsiniz.
  10. Not olarak; bir gün buzdolabında beklemiş tatlı çok daha lezzetli olacaktır. Üzerine tarçın serptiniz mi tamam. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir