tavuk sote tarifi

Tavuk sote tarifi

Tavuk sote kırmızı et sevmeyenler için en hızlı ve kolay yemek tariflerinden biridir. Tavuk sotenin sadece tavuk göğsü ile yapıldığını tavuğun bacak veya but gibi kısımları ile yapılmadığını hatırlatalım. Sotenin asıl özelliği kendi suyunu çeken kuru etler ile yapılıyor olması. Tavuk sote yaparken dikkat edilmesi gereken konu da budur. Tavukları pişirmeye başladığınızda tencerenin kapağını kapatıp tavukların sulanmasını sağlamak lazım. Tavuk göğsünü yumuşatan şey kendi suyu ile pişmesidir. Sonrasında siz isterseniz yine su eklersiniz. İlk pişirirken tavukları kendi suyunda bir miktar pişirmezseniz tavuklar çok sert olur. O zaman bakalım pratik bir tavuk sote nasıl yapılır?

Hazırlanışı

  1. Öncelikle soğanları ince ince doğrayın. İsterseniz tüm sebzeleri büyük doğrayıp farklı bir tarzda yapabilirsiniz, o zaman soğanları da büyük doğrayabilirsiniz.
  2. Diğer yandan sivri biberleri yatay olarak jülyen doğrayın. Et ve tavuk sote yaparken sebzelerin çok küçük doğranmaması genelde de jülyen doğranması tavsiye edilir. Böylece et parçaları arasında sebzeler kaybolup gitmez hem de yemeğe renk katar.
  3. Soğanları doğradıktan sonra geniş bir tavada yağ ile kavurmaya başlayın. Hafif pembeleştikten sonra biberleri ekleyin. Kısık ateşte bir kaç kez çevirin. Tavuk etlerini ekleyene kadar ocağı kısık ateşte tutabilirsiniz.
  4. Soğan ve biberi biraz soteledikten sonra doğranmış tavuk göğsü parçalarını ekleyin. Bu parçalar ne kadar küçük olursa o kadar kolay ve çabuk pişer.
  5. Tavukları ekledikten sonra tava ya da sote tenceresinin kapağını kapatıp tavukların suyunu bırakmasını bekleyin. Sonrasında tavanın kapağını açıp karıştırın.
  6. Tavuklar kendi suyunu çektiğinde neredeyse pişmiş demektir. Bu sırada soyulmuş doğranmış domatesler ile salça ve baharatları ekleyip karıştırın.
  7. Eklenen domates biraz su katacaktır. Hiç susuz sote istiyorsanız domatesin de suyu çekilene kadar bekleyip ocaktan indirebilirsiniz. Yumuşacık pişmiş tavuk soteniz hazır! Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir