Tel Kadayıf Tarifi

Fıstıklı tel kadayıf, bizim geleneksel mutfağımızın en sevilen tatlı tariflerinden bir tanesidir. Bükme kadayıf gibi çeşitli tarifleri olsa da en sevileni ve en kolay olanı bu kadayıf tarifidir. Harika bir kadayıf tarifi hazırlamanın püf noktası ise, ıslak gelen taze kadayıfları biraz kuturup hamur yapmadan pişirmektir. Islak kadayıfların kesinlikle kurutulmuş olmasına dikkat edin. Ayrıca pişirme sırasında iki tarafının da eşit piştiğine dikkat etmeyi sakın unutmayın. Üzerine ve içine ne kadar çok antep fıstığı serperseniz o kadar lezzetli olur bunu da unutmayınız. Şimdi tarifin detaylarına bakalım.

Tel kadayıf nasıl yapılır?

  1. Şerbetli tatlıların hepsinde öncelikle şerbeti pişirmek lazım. Şerbet pişip soğurken ya da ılırken biz tatlının kendisini hazırlayabiliriz. Şerbet için şekeri ve suyu tencereye koyup kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra altını kısın ocaktan almadan önce de içine bir adet çok sulu ise yarım adet limon suyu ekleyin. Sonra ılımaya bırakın.
  2. Tereyağını bir tavaya alıp eritin. Eridikten sonra yarısını kadayıf tatlısını yapacağınız tepsiye dökün ve yayın. Sonra tel kadayıfları üzerine güzelce yerleştirin. Tabi kadayıfların yarısını.
  3. İlk katı yerleştirdikten sonra bol bol fıstık içini dökün, bir miktarını da üzerine dökmek için ayırın.
  4. Fıstıkları döktükten sonra kadayıfın kalanını üzerine yerleştirin. Erişimiş tereyağının kalan kısmını da kadayıfların üzerine gezdirin. Kadayıfları sıkıştırmak için kaşıkla üzerine bastırın.
  5. Sonrasında kalan antep fıstıklarını da üzerine serpin. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 20 dakika kadar kızartın, pişirin.
  6. Fırından çıkardıktan sonra kafdayıflar sıcakken, şerbet soğukken şerbeti üzerine gezdirin. Sonrasında şerbeti çekince ılık ılık servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir