Tencerede Kek Tarifi

Fırını olmayan ama en az fırını olanlar kadar kek severler buraya, tencerede kek tarifi veya tencere keki tarifi ile karşınızdayız. Fırınlar havalı pişirme sistemleri gibi ızgara pişirmek dışında da bazı pişirme yöntemlerine sahiptir. Yeni nesil fırınlar genelde havalı pişirme yöntemlerini kullanırlar. Bu yöntem kekin daha yumuşak olmasını sağlar. Biz bu tarifimizde tenceredeki keki ocakta pişirebilir olacaksınız. Su buharında pişen kek diğer fırın keklerine göre daha yumuşak ve içi dolu oluyor. bu yüzden de bu keke bir çok yerde tencerede pişen sünger kek adı da veriliyor. Bildiğimiz sünger keklerden farklı olarak daha küçük bir boyutta pişiriliyor. Harika bir tencerede kek tarifi hazırlamanın püf noktası elenmiş un kullanmak ve çok uzun hızlı yumurta ile şeker çırpmak. Ayrıca tüm kek ve pasta hamuru hazırlarken kullanacağınız malzemelerin yeni dolaptan çıkmamış olmasına dikkat edin. Oda sıcaklığında malzemeleri  bir kenara koyun ve keki yapmaya başlayalım.

Tencere keki nasıl yapılır?

  1. Kek karıştırma kabına yumurtaları kırın üzerine de şekerini ekleyip mikserle çırpın. Mikserin en hızlı devrinde uzunca bir süre çırpın. Ne kadar çok çırparsanız o kadar kabarır kekiniz unutmayın.
  2. Sonra üzerine sıvıyağ ve sütü ekleyip çırpın. Vanilya ve kakaoyu da ekledikten sonra tekrar karıştırın. Kakaoyu da bu noktada eklemeyi unutmayın.
  3. Tüm malzemeler karıştıktan sonra unu eleyerek ekleyin. En son kabartma tozunu da koyduktan sonra kek karışımını kaşıkla karıştırın.
  4. Keki küçük bir borcama koyup bu borcamı tencere dolusu su içerisine koyacaksınız. Kek bu şekilde benmari usülü olarak pişecek.
  5. Sudan etkilenmeyecek bir cam tepsiyi yağlayın içine kek hamurunu dökün. Sallayın düz olsun.
  6. Tencereye suyu koyun kaynamaya başlayınca üzerine tepsiye koyun. Tencerenin ağzını bir tülbentle kapatın.
  7. Ocak açık olarak yarım saat kırk dakika civarında bir sürede pişecektir. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir