Truff Tarifi

Çikolata markaları son zamanlarda birbirinden farklı onlarca aroması ile bir çok çikolata türü ortaya çıkarmıştır. Kimi tek lokmalık kimi kare çikolata gibi büyük olan bu çikolataların içinde bir de çok ağır olan bir tür vardır, truff. Truff çikolata aslında içinde çok miktarda tereyağı, pralin gibi çeşitli çikolata yapım malzemeleri bulunan ağır bir çikolata türüdür. Biz bu çikolata türünü daha farklı bir şekilde evlerimizde yapabiliyoruz. En acil tatlı krizlerinin en hızlı çözümlerinden olan truff tarifini istediğiniz aromalar ile yapabilrsiniz. Biz bu tarifimizde trufflerimizi en son bitter çikolataya buladık ancak siz isterseniz farklı bir çikolata ya da malzemeye de bulayabilirsiniz. Çikolatayı benmari usülü eritmek dışında bakalım başka daha ne ip uçları varmış.

Truff nasıl yapılır?

  1. Turff hamurunda kullanacağınız keki evde kendiniz yapabilirsiniz. Klasik bir pandispanya kekini biraz daha katı yaparsanız harika bir truff keki olacaktır. Yalnız bir miktar katı yapmayı unutmayın esnek olmaması katı ve içi dolu olması lazım.
  2. Eğer keki kendiniz yapmak istemezseniz ya da bunun için zamanınız yoksa o zaman hazır pastaban denilen keklerden birini kullanabilirsiniz. Aroması ve kekin miktarı tamamen size kalmış.
  3. Keki parçalayarak robota atın. Mutfak robotu ya da rondoda güzelce kıyın.
  4. Kıyılan kekleri bir kaba alın. Içine ince ince kırılmış fındıkları atın. Sonra sütü ekleyerek yoğurmaya başlayın. Keklerin süt ile yumuşadıktan sonra tam bir hamur haline gelmesi lazım.
  5. Hamur haline gelen keki elinize minik parçalar alarak minik toplar haline getirin.
  6. Bu arada kullanmak istediğiniz eritmelik çikolatayı benmari usulü eritin. Erittiğini çikolata içine minik truff toplarını sokup iyice çikolataya bulayın.
  7. Sonra bu truffleri donması için dolaba koyun. Bir gün bekledikten sonra soğuk soğuk servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir