Tulumba Tatlısı Tarifi

Geleneksel türk tatlıları neler diye sorsak herkesin ilk cevabı tulumba tatlısı olurdu. Baklava da bir çok kişinin aklına gelir ancak asıl olan tulumbadır. Hemen hemen tüm tatlıcılarda satılan bu harika tatlı iyi bir şekilde yapıldığında çok daha güzel olur. Içi yumuşacık dışı çıtır çıtır olan, altın sarısı rengi ile ne fazla kızartılmış ne de az şerbetlenmemiş olması gerekir. Sevdiğimi tatlı tariflerinin başında gelen tulumba tatlısı tarifi, bazı püf noktaları dikkat gerektiren bir tatlıdır. Tulumba hamurunu hazırladıktan sonra tatlıları kızarttıktan sonra bunları sıcakken soğuk şerbete atmak gerekir. Böylelikle tatlının dışı kıtır içi yumuşak olur. Tarife başlayalım, diğer detayları da böylece görebilirsiniz.

Tulumba tatlısı nasıl yapılır?

  1. Öncelikle işe tatlının şerbetini hazırlayarak başlayabilirsiniz. Bir tencerede suyu ve şekeir kaynatın. 10-15 dakika kadar kaynattıktan sonra içine bir kaç damla limon suyunu ekledikten sonra şerbeti ocaktan alıp soğumaya bırakın.
  2. Hamuru hazırlamak için bir tencereye suyu ve tereyağını koyun. Su kaynayama başladığında içine azar azar unu ekleyin. Elenmiş un olsun mutlaka.
  3. Unu eklerken sürekli karıştırın ki topak topak olmasın. Hamur kıvam almaya başlayınca ocaktan alabilirsiniz.
  4. Hamur soğuduktan sonra mikserin hamur karıştırma ucu ile karıştırarak yumurtaları ekleyin.
  5. Tulumba hamuru oldukça yumuşak hatta bir miktar cıvık bir kıvam alacaktır.
  6. Sonrasında bu hamuru yıldız uçlu hamur şırıngasına koyun. Kızgın kızartma yağına parçalar sıkın. Her tarafını güzelce kızartın.
  7. Kızarttığınız tatlıları direk soğuk şerbete atın. Çıkarıp servis yapın, afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir