Turşu Nasıl Yapılır?

Turşu yapmak, herhangi bir sebzenin kış boyu yenilebilir olmasını sağlayan aslında sebzeleri bozulmadan kışın saklamanın bir yolu olarak bulunan bir işlemdir. Tıpkı konserve yapmak, salça yapmak veya reçel yapmak gibi. Meyveler ve sebzeler zaman içerisinde bozulurlar,yenmez hale gelirler. Günümüz modern dünyasında bu tüm meyve ve sebzeleri derin dondurucularımızda ilk günkü halleri gibi saklayabiliyoruz. Geçmişte ise böyle bir teknoloji olmadığı için insanlar bu ürünleri sonrasında tüketebilmek için bazı işlemler yapmak zorundaydılar. Turşu da, kendi içinde inanılmaz bir lezzeti olan sebzeyi bambaşka bir forma dönüştüren mükemmel tatlardan bir tanesi. Turşusu olmadan kendi başına yani taze hali ile yenmesi imkansız olan yiyecekleri bile turşu haline geldiğinde bayıla bayıla yeriz. Lahana turşusunun, kırmızı lahana turşusunun tadını sevmeyen yoktur. Yapıldığı sebzesine bağlı olarak içine konan malzeme miktarı değişse de aslında temelde tüm turşular aynı şekilde yapılır. Bazı sebzeler belki turşu olmadan önce birazcık haşlanır, lahana gibi, ancak genel olarak hepsi çiğden kurulur. Turşu yapmak, turşu kurmak olarak da adlandırılır. Peki bu turşu nasıl kurulur?

Turşu nasıl yapılır?

  1. Lahana gibi sert ve damarlı sebzelerin turşu kavanozuna koyulmadan önce haşlanması gerekir. Bunun dışında domates, biber, salatalık gibi sebzeler haşlanmaz. Bu sebzlerin turşu suyunu daha iyi içine alması için uçlarına kesik atabilirsiniz.
  2. Sarımsaklar soyulur ve turşuya eklenir. Sarımsak adedi turşuda kullanılan malzeme miktarına bağlıdır.
  3. Turşu yapımında kaya tuzu kullanılır. Diğer tuzlar erir gider turşunuz lezzetli olmaz.
  4. Turşu yapımında kesinlikle duru su dediğimiz temiz su kullanılmalıdır. Turşu uzun süre suda kalacağı için bu önemlidir.
  5. Turşuda nohut gibi bakliyatların kullanılma amacı, sebzelerin sert bir şekilde uzun süre kalmasını sağlamaya çalışmaktır.
  6. Turşuluk malzemeler temizlenir hazırlanır, turşu bidonu veya kavanozuna konur. Üzerine sarımsaklar, sirke ile karıştırılmış su ve maydanoz, nohutlar konur. Ağzı iyice kapatılıp 10-15 gün en az bekletilir. Sonrasında afiyetle yenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir